23. dubna 2012 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruská vláda chce na Sibiři vytvořit "stát ve státě"

Tradiční sibiřská roubená stavba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční sibiřská roubená stavba | foto: Roman Janusz

MOSKVA Ruská vláda se chystá zřídit státní společnost s mimořádnými pravomocemi obhospodařující východní Sibiř a Dálný východ, dohromady 60 procent rozlohy země s dosud nevyužitým přírodním bohatstvím, včetně největšího ruského naleziště zlata Suchoj Log, nalezišť železné rudy či uhlí. Kritici se už obávají vytvoření "státu ve státu" či "kolonizace" ve stylu někdejší britské Východoindické společnosti.

O rozvoji Sibiře a Dálného východu jako o jedné ze svých priorit v roli staronového prezidenta hovořil tento měsíc v parlamentu Vladimir Putin - a právě přímo prezidentovi má být nová společnost se sídlem ve Vladivostoku podřízena.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle předlohy příslušného zákona by investice společností v rozlehlém regionu, zahrnujícím 16 autonomních republik, oblastí a krajů od Altaje po Čukotku, nesvazovaly federální zákony o přírodních zdrojích, o půdě, o občanství či urbanistické a pracovní předpisy.

Investice by vybírala společnost a schvalovala by je vláda

Investiční projekty by vybírala společnost, ale schvalovala vláda; ostatní úřady by do činnosti společnosti neměly co mluvit. Do vínku by společnost měla dostat státní prostředky v rozsahu 20 miliard dolarů (asi 380 miliard Kč). Stát by na oplátku za podíl na projektech poskytoval subvence, včetně kompenzací pracovníkům za přesídlení, budoval potřebnou infrastrukturu či uděloval investorům velké daňové úlevy.

Kdo státní "megakorporaci" povede, zatím není jasné. Podle listu Kommersant se už hovoří o vicepremiérovi Igoru Šuvalovovi či ministru regionálního rozvoje Viktoru Basarginovi, ale může se objevit i jiné jméno. Ačkoliv věc ještě nedospěla do parlamentu, už se ozývají hlasy proti.

¨Zvláštní oblast se zvláštními pravidly

Zvýhodnění státní společnosti může podle právníka Konstantina Guričeva postihnout jiné podniky snažící se osvojit přírodní zdroje východní Sibiře a Dálného východu svou cestou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Smyslem nové státní korporace je vytvořit jakousi zvláštní oblast se zvláštními pravidly, kde nebudou platit institucionální omezení, která platí ve zbytku země," napsal list Vedomosti. Zatímco carové udělovali privilegia kupcům Stroganovovým při dobývání Sibiře, nyní je tomu prý naopak. "Oblast, přesahující svými rozměry jakýkoliv stát světa, se formou státní společnosti předává do rukou činovníků a spřízněných soukromých firem."

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz