Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
3. prosince 2019 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin podepsal revoluční zákon: ve smartphonech budou povinně ruské aplikace

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal zákon, na základě kterého veškeré smartphony, počítače a chytré televize prodané v zemi musí mít předinstalované konkrétní ruské aplikace. Zákon vychází v platnost 1. července příštího roku. Informaci uveřejnila ve svém článku agentura Reuters.

Zákon se již před podpisem prezidenta Putina stihl setkat s kritikou ze strany některých maloobchodních prodejců elektroniky. Ti si stěžují, že se o novince dozvěděli příliš pozdě, píše agentura Reuters.

Podle ní má nová legislativa podpořit ruské IT společnosti, aby na domácím trhu mohly snáze soupeřit se zahraniční konkurencí - ruskému trhu dominují firmy jako Apple, Samsung či Huawei.

Podle Reuteru nově schválený zákon obsahuje také seznam ruských aplikací, které mají být na elektronických zařízeních povinně nainstalovány. Podle prezentace zákona by tak měl spotřebitelům poskytnout komfort, aby po zakoupení počítače nebo smartphonu nemuseli dodatečně stahovat a instalovat software.

Rusko v posledních letech představilo řadu zákonů, které se zaměřují na internet. Některé z nich například ukládají vyhledávacím vyhledávačům, aby nezobrazovaly a naopak mazaly nežádoucí vyhledávací výsledky.

Internetové korespondenční a chatovací systémy v Rusku musí také sdílet přihlašovací data s bezpečnostními složkami a sociální sítě stahovat a ukládat veškerá uživatelská data na záložní servery.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.