Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin podepsal revoluční zákon: ve smartphonech budou povinně ruské aplikace

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal zákon, na základě kterého veškeré smartphony, počítače a chytré televize prodané v zemi musí mít předinstalované konkrétní ruské aplikace. Zákon vychází v platnost 1. července příštího roku. Informaci uveřejnila ve svém článku agentura Reuters.

Zákon se již před podpisem prezidenta Putina stihl setkat s kritikou ze strany některých maloobchodních prodejců elektroniky. Ti si stěžují, že se o novince dozvěděli příliš pozdě, píše agentura Reuters.

Podle ní má nová legislativa podpořit ruské IT společnosti, aby na domácím trhu mohly snáze soupeřit se zahraniční konkurencí - ruskému trhu dominují firmy jako Apple, Samsung či Huawei.

Podle Reuteru nově schválený zákon obsahuje také seznam ruských aplikací, které mají být na elektronických zařízeních povinně nainstalovány. Podle prezentace zákona by tak měl spotřebitelům poskytnout komfort, aby po zakoupení počítače nebo smartphonu nemuseli dodatečně stahovat a instalovat software.

Rusko v posledních letech představilo řadu zákonů, které se zaměřují na internet. Některé z nich například ukládají vyhledávacím vyhledávačům, aby nezobrazovaly a naopak mazaly nežádoucí vyhledávací výsledky.

Internetové korespondenční a chatovací systémy v Rusku musí také sdílet přihlašovací data s bezpečnostními složkami a sociální sítě stahovat a ukládat veškerá uživatelská data na záložní servery.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...