Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
3. prosince 2019 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin podepsal revoluční zákon: ve smartphonech budou povinně ruské aplikace

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal zákon, na základě kterého veškeré smartphony, počítače a chytré televize prodané v zemi musí mít předinstalované konkrétní ruské aplikace. Zákon vychází v platnost 1. července příštího roku. Informaci uveřejnila ve svém článku agentura Reuters.

Zákon se již před podpisem prezidenta Putina stihl setkat s kritikou ze strany některých maloobchodních prodejců elektroniky. Ti si stěžují, že se o novince dozvěděli příliš pozdě, píše agentura Reuters.

Podle ní má nová legislativa podpořit ruské IT společnosti, aby na domácím trhu mohly snáze soupeřit se zahraniční konkurencí - ruskému trhu dominují firmy jako Apple, Samsung či Huawei.

Podle Reuteru nově schválený zákon obsahuje také seznam ruských aplikací, které mají být na elektronických zařízeních povinně nainstalovány. Podle prezentace zákona by tak měl spotřebitelům poskytnout komfort, aby po zakoupení počítače nebo smartphonu nemuseli dodatečně stahovat a instalovat software.

Rusko v posledních letech představilo řadu zákonů, které se zaměřují na internet. Některé z nich například ukládají vyhledávacím vyhledávačům, aby nezobrazovaly a naopak mazaly nežádoucí vyhledávací výsledky.

Internetové korespondenční a chatovací systémy v Rusku musí také sdílet přihlašovací data s bezpečnostními složkami a sociální sítě stahovat a ukládat veškerá uživatelská data na záložní servery.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.