Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Putin podepsal revoluční zákon: ve smartphonech budou povinně ruské aplikace

Ruský prezident Vladimír Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimír Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal zákon, na základě kterého veškeré smartphony, počítače a chytré televize prodané v zemi musí mít předinstalované konkrétní ruské aplikace. Zákon vychází v platnost 1. července příštího roku. Informaci uveřejnila ve svém článku agentura Reuters.

Zákon se již před podpisem prezidenta Putina stihl setkat s kritikou ze strany některých maloobchodních prodejců elektroniky. Ti si stěžují, že se o novince dozvěděli příliš pozdě, píše agentura Reuters.

Podle ní má nová legislativa podpořit ruské IT společnosti, aby na domácím trhu mohly snáze soupeřit se zahraniční konkurencí - ruskému trhu dominují firmy jako Apple, Samsung či Huawei.

Podle Reuteru nově schválený zákon obsahuje také seznam ruských aplikací, které mají být na elektronických zařízeních povinně nainstalovány. Podle prezentace zákona by tak měl spotřebitelům poskytnout komfort, aby po zakoupení počítače nebo smartphonu nemuseli dodatečně stahovat a instalovat software.

Rusko v posledních letech představilo řadu zákonů, které se zaměřují na internet. Některé z nich například ukládají vyhledávacím vyhledávačům, aby nezobrazovaly a naopak mazaly nežádoucí vyhledávací výsledky.

Internetové korespondenční a chatovací systémy v Rusku musí také sdílet přihlašovací data s bezpečnostními složkami a sociální sítě stahovat a ukládat veškerá uživatelská data na záložní servery.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...