5. září 2014 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Supermarkety hřeší na ruské embargo. Za jablka nabízí ovocnářům půlku

Jablko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablko | foto: Shutterstock

PRAHA Do Česka zamířila levná jablka z Polska, které měla původně cestovat na ruský trh. Kvůli embargu se ale Poláci chtějí ovoce zbavit a nabízejí ho levně českým řetězcům. Na to doplácejí zdejší dodavatelé, který za jablka dostávají o polovinu méně.

Embargo na dovoz některých potravin do Ruska se v Česku projevilo především propadem výkupních cen letních jablek a zeleniny.

Obchodní řetězce v současné době za jablka nabízejí zhruba polovinu toho, co před rokem. Nákupní ceny zeleniny klesly po vyhlášení embarga podle zelinářů o 30 až 50 procent.

Zatímco před rokem dosahovala výkupní cena letních jablek zhruba dvanáct korun, letos je poptávková cena řetězců asi 6,20 za kilogram.

ČTĚTE TAKÉ:

„Jablka z Polska, které je jejich největším pěstitelem v Evropě, jsou nyní nabízena tuzemských obchodníkům za 4,60 bez dopravy, i s dopravou se pak jejich cena pohybuje mezi šesti a sedmi korunami,“ řekl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Obchodní řetězce využívají situace a srážejí podle Jordána výkupní ceny i u zpracovaných výrobků minimálně o pětinu.

Například výrobce jablečného džusu, který za pět litrů nápoje dostával od obchodníka normálně 79 korun, dnes dostane maximálně 59 korun.

I zelenina klesla na polovinu

"Poláci ihned po vyhlášení embarga začali lifrovat loňská jablka za v uvozovkách téměř nulové ceny, aby se jich zbavily," uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Sklízet a vyvážet jablka za nízké ceny začali také producenti z další ovocnářské velmoci, Itálie. "Ceny samozřejmě spadly všem, nejen českým ovocnářům, ale pěstitelům v celé Evropě," podotkl Ludvík.

PSALI JSME:

Nákupní ceny zeleniny po vyhlášení ruského embarga klesly podle českých zelinářů o 30 až 50 procent. Na tuzemský trh se tlačí zelenina, která měla směřovat do Ruska.

Zelináři přetlak začali pociťovat i při sklizni. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana se musela část úrody zaorat.

Zatím jde podle něj o 15 hektarů, číslo se však může zvýšit.tržbách z letošní sklizně o 590 milionů až 1,42 miliardy korun. Propad cen se dotkne zhruba 900 pěstitelů jablek a 470 pěstitelů zeleniny.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!