Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruské embargo zasáhne český trh s mléčnými výrobky. Utrpí Madeta

V britských obchodech se prodává neoznačené mléko klonovaných krav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V britských obchodech se prodává neoznačené mléko klonovaných krav | foto: Shutterstock

PRAHA Embargo na vývoz potravin včetně mléčných výrobků z EU do Ruska může způsobit přesycení tuzemského trhu. Lze totiž předpokládat, že se zvýší dovoz do Česka z ostatních unijních zemí.

V důsledku toho můžeme poté očekávat pokles cen mléčných výrobků. Pro řadu českých mlékáren je navíc Rusko důležitým odběratelem, a mlékaři by tak přišli o nemalou část tržeb, komentoval situaci předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Propadu cen se obávají také zpracovatelé masa, ovocnáři či zelináři.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek oznámil, že Rusko zakázalo úplný dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU i USA. Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje i na Austrálii, Kanadu a Norsko. Už ve středu ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi.

"Naše mlékárny do Ruska exportují, je to pro nás jeden z důležitých trhů," uvedl Kopáček. Unijní trh s mléčnými výrobky je podle něj nasycen. "Pokud to, co odtéká do Ruska, tady zůstane, bude problém to na trhu uplatnit," poznamenal Kopáček.

Podle něho může vést embargo k růstu dovozů mléčných výrobků, které nebudou moci mlékárny z ostatních unijních států vyvézt do Ruska, do Česka. "Například Poláci, kteří nás mají vedle, se mohou podbízet, aby výrobky udali za každou cenu," připustil Kopáček. Podle něho by nárůst dovozů negativně dopadl na tuzemské mlékaře a v důsledku toho i na zaměstnanost.

Těžká rána pro Madetu

Opatření bude mít těžký dopad na jihočeskou Madetu, největšího tuzemského zpracovatele mléka, řekl ve čtvrtek generální ředitel Milan Teplý. České mlékárny společnosti Bongrain Europe ruské sankce poškodí méně, protože pro ně Rusko v současné době není významným odbytištěm, uvedl zástupce mlékáren Oldřich Obermaier.

"Čtyři pět let se snažíme dostat v co největších objemech na ruský trh, když se nám to podaří, a indexově to narůstá neuvěřitelně, z 200 milionů korun bychom mohli být v příštím roce na třistamilionových tržbách, tak se to zhatí," uvedl generální ředitel Madety Teplý.

Největší dopad budou mít podle něj sankce na českokrumlovský závod, kde se vyrábí Niva, v Rusku velmi oblíbená. Měsíčně jí Madeta do Ruska vyváží 60 tun a její export rychle roste.

Nejistý unijní trh s masem

Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud řekl, že významněji do Ruska vyvážejí masné produkty zhruba jen dvě nebo tři domácí firmy. Nejde však o velký objem produkce. Určité obavy však má z toho, co udělá ztráta ruského odbytiště s unijním trhem. Je podle něj pravděpodobné, že povede k poklesu cen masa. V podobných případech v minulosti Evropská unie svým výrobcům pomáhala například intervenčními nákupy masa do zásob.

Rusko podle šéfa mlékárenského svazu Kopáčka dováží velké množství mléčných výrobků. Z dovozu jsou například zhruba dvě třetiny v zemi zkonzumovaných sýrů. Na druhou stranu je na Rusku coby odběrateli do značné míry závislé také evropské mlékárenství.

"Německo, Francie, Nizozemí, to jsou všechno země, které tam mají obrovské objemy vývozů," poznamenal Kopáček. Podle Klouda je Rusko do velké míry závislé na dovozech u masa, které dostává především z Německa, Dánska či Belgie, a může mít proto problémy domácí poptávku uspokojit dovozy z jiných částí světa.

EU se poradí

Kvůli ruskému embargu na dovoz vybraných unijních potravin se v nadcházejícím týdnu mimořádně sejdou představitelé Evropské unie pro zemědělskou politiku. Ve čtvrtek to oznámil francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll. Ten v prohlášení rovněž uvedl, že Paříž chce postupovat společně s Německem a Polskem.

Mimořádné zasedání unijního výboru pro zemědělský trh se bude zabývat možnými dopady ruských sankcí. Le Foll v této souvislosti sdělil, že francouzská diplomacie je již v kontaktu s vládami Německa a Polska. Paříž chce dosáhnout toho, aby tyto tři země v reakci na embargo zaujaly společný postoj.

Rusko ve čtvrtek zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU a USA. Unijní zemědělci se nyní obávají, že kvůli nadbytku produktů se sníží ceny, klesnou tržby a zvýší se nezaměstnanost. Někteří pěstitelé v této souvislosti mluví například o jablečné válce, kterou mezi sebou svedou členské státy ve snaze zbavit se ovoce určeného původně pro ruský trh.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...