24. dubna 2009 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruské hotely se chtějí zahojit na Eurosongu

Mnozí Rusové berou Eurosong mnohem vážněji než Západoevropané. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnozí Rusové berou Eurosong mnohem vážněji než Západoevropané. | foto: AFP

MOSKVA Moskevské hotely, které kvůli hospodářské krizi musely srazit ceny, se chtějí zahojit na květnovém finále písňové soutěže Eurosong. V době od 10. do 16. května bude přespání v ruské metropoli dražší o pětinu až třetinu. Počínání hoteliérů začal zkoumat i antimonopolní úřad, který ve zdražení tuší kartelovou dohodu.

Moskevské hotely patří k nejdražším na světě, ale od začátku krize musely snížit ceny o dvě pětiny. Už koncem loňského roku jim obsazenost pokojů klesla a spolu s tím i zisk.

Kupříkladu pobyt v luxusním hotelu Prezident během soutěže, dříve známé jako Velká cena Eurovize, bude o v přepočtu skoro o 2500 korun dražší, než je obvyklých 8800 korun. O tisíce rublů vzroste i taxa v hotelu Budapešť či v moskevském Holiday Inn. "Eurovize se pro moskevské hotely jeví letos prakticky jedinou příležitostí, jak si vydělat," napsal dnes list Kommersant.

Hotely zkouší zdražovat při každé větší akci

Přestože se hoteliéři tentokráte netroufli ceny zdvojnásobit, jako loni během finále fotbalové Ligy mistrů, možné porušení pravidel hry začíná zkoumat ruský protimonopolní úřad. Ten už loni ztrestal petrohradské hotely za zdražení pokojů o 80 až 100 procent během ekonomického fóra ve městě na Něvě; proti pokutě se však hotely odvolaly k soudu.

Finále, které bude vysílat i Česká televize, bude 16. května. Česko bude zastupovat skupina Gipsy.cz, Slovensko pak herci Kamil Mikulčík a Nela Pocisková. Soutěž se koná už od roku 1956, ale světovou slávu si z vítězů vydobyla snad jedině švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo, a Céline Dionová, která - ač Kanaďanka - v ročníku 1988 reprezentovala Švýcarsko.

Mnozí Rusové berou tuto soutěž mnohem vážněji než Západoevropané, dokonce jako známku toho, že po desetiletích izolace země znovu získává status supervelmoci, a to i v populární hudbě.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz