Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ruské úřady válčí za laciný chléb, vyhlásily boj pekárnám a spekulantům

Ekonomika

  14:33
MOSKVA - Ruské úřady vyhlásily boj pekárnám a mlékárnám, které "neodůvodněně" zvyšují ceny. Jen v Moskvě čelí hrozbě citelného finančního postihu od protimonopolního úřadu FAS tři velké pekárny, které zdražily chleba v červenci v průměru o pětinu, v dalších končinách země desítky dalších výrobců.

čerstvý neznamená měkký. Vypečená kůrka chrání před plísněmi.

Komentátoři však pochybují, že by tažení úřadů proti drahotě, ke kterému vybídli první muži státu, mohlo být v konečném součtu úspěšné.

Metody jak z 50.let

O neefektivnosti "sovětských" metod úřadů, které stále nedůvěřují tržním mechanismům, podle deníku svědčí i příklady z minulých let. V říjnu 2007 dostali výrobci a obchodníci nařízeno po půl roku nezdražovat chléb, mléčné výrobky a vajíčka. Ale tyto ceny po celou dobu rostly rychleji než u jiného zboží. O zmrazení cen se obvykle rozhoduje až ve chvíli, kdy zboží už výrazně zdražilo, a ceny prudce vzletí vzhůru, jakmile opatření skončí.

Mezitím si obchodníci snaží ztráty kompenzovat zdražením jiných výrobků.

Analytici již dříve varovali, že zákaz exportu obilí může ve svém důsledku podražit dovoz potravin, na němž je Rusko závislé, a tak zvýšit meziroční míru inflace z nynější rekordně nízké úrovně na až 9,5 procenta ke konci roku. Míra "potravinové inflace" by mohla stoupnout až na 13,7 procenta.

Ceny začaly stoupat spolu s tím, jak úřady snižovaly odhad úrody na polích postižených suchem a požáry. Místo loňských 97 milionů tun obilí se letos sklidí zřejmě jen okolo 60 milionů tun. V neděli vstoupil v platnost vládní zákaz exportu obilí do konce roku. "Nesmíme připustit zvyšování cen na domácím trhu," vysvětlil premiér Vladimir Putin. Podle prokremelských médií ceny potravin šroubují "spekulanti a překupníci".

Zákaz exportu sice vedl i k poklesu cen obilí na ruském trhu, ale podle dnešního vydání listu Vedomosti farmáři s prodejem sklizně nespěchají, protože výkupní ceny klesly pod práh rentabilnosti. "Do zákazu se tuna pšenice prodávala exportérům za 5600 rublů (asi 3560 Kč), ale teď trh zamrzl, nikdo nic neprodává, ani nekupuje," podotkl jeden ze zainteresovaných. Na vnitřním trhu se prý nedá pšenice prodat dráže než za 4000 rublů za tunu (2540 Kč), a to už hrozí bankrotem mnoha hospodářství.

Pekárny zase obhajují zvyšování cen chleba a pečiva tím, že v evropské části Ruska mouka od začátku roku zdražila skoro o 60 procent, podle některých výrobců dokonce až o 200 procent, ale ceny chléba stouply jen o desetinu. Problém se týká i Dálného východu, kde mouka podle pekáren v Přímořském kraji a na Altaji zdražila o polovinu.

"FAS vidí problém ve výrobcích chleba, ale problém je s dodavateli mouky," tvrdí ředitel jedné z pekáren Sergej Ščedrin. Úřad má prý na mušce tucet dalších pekáren jen v Moskvě.

Čtěte více

FAS může podnikům udělit pokutu od jednoho do 15 procent jejich ročního obratu. Pokud způsobená škoda převyšuje milion rublů (asi 635.000 Kč), hrozí podnikateli i trestní stíhání a až sedm let za mřížemi.

Mezitím prezident Dmitrij Medveděv vybídl prověřit i zdražování výrobků z mlékáren. Moskevský starosta Jurij Lužkov dokonce požádal o zásah proti zdražování chleba rovnou generálního prokurátora.

Spekulanti z Danone
V praxi se zdražování zatím týká především menších prodejen, obchodní sítě se dosud zdržují zvyšování cen, i když čelí tlaku dodavatelů. Ti podle hospodářského listu RBK Daily požadují zvýšení cen u jednotlivých druhů zboží v rozmezí tří a až více než 100 procent, podle listu Vedomosti v průměru o pět až 15 procent. Řetězec Sedmoj kontinent dokonce přerušil spolupráci s některými dodavateli, včetně firmy Danone, kteří žádali přidat i více než 50 procent.

Podle listu Vedomosti "teplotní úder na ceny" potravin skýtá premiérovi a prezidentovi výbornou příležitost zlepšit si pozici na žebříčcích obliby; zatímco Medveděv bojuje s mlékárnami, Putin s pekárnámi. Jde sice o balzám na srdce televizních diváků, ale i ti se v prodejnách budou divit, a to nejen kvůli stále rostoucím cenám. Některé zboží může z pultů zmizet.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...