15. května 2015 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko a Čína prodávají ocel za dumpingové ceny, stěžují si výrobci z EU

Ocelárna. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocelárna. Ilustrační foto. | foto: MAFRA: RADEK CIHLA

BRUSEL Evropská komise se začala zabývat podezřením, že Rusko a Čína prodávají výrobky z válcované oceli na trhu EU pod tržními náklady. Výkonný orgán EU tento krok učinil z podnětu evropského ocelářského sdružení Eurofer.

Právě Eurofer podal v dubnu stížnost na to, že Čína a Rusko vyvážejí do EU za dumpingové ceny za studena válcovanou ocel v produktech používaných například v automobilech nebo domácích elektrospotřebičích. 

To podle sdružení způsobuje evropskému ocelářství „značnou škodu“.

Pokud komise dospěje k závěru, že obvinění jsou pravdivá, může příslušné producenty postihnout pokutou. Ve středu komise oznámila, že zavádí antidumpingová cla na dovoz elektrické oceli z Číny, Japonska, Ruska, Jižní Koreje a Spojených států do EU. 

Letos to je už druhá série opatření na ochranu evropských ocelářů.

Dva přední ruští výrobci oceli sdělili, že do EU nadměrné objemy oceli nevyvážejí, ani je tam neprodávají pod tržní cenou. Mluvčí společnosti Severstal uvedl, že firma exportuje plně v souladu s mezinárodními pravidly. 

Mluvčí ocelárny Novolipeck sdělil, že jeho podnik se dumpingového prodeje nedopouští.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.