Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko testuje americké maso kvůli růstovým hormonům

Syrové maso (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrové maso (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruská veterinární správa se rozhodla, že bude určitou dobu kontrolovat maso z amerického dovozu kvůli obsahu aditiva růstového hormonu ractopaminu. Testy bude provádět do doby, než si USA vytvoří vlastní laboratorní systém testování.

Dovoz masa ze Spojených států Rusko zatím nezakázalo, žádá si ale jeho testování. Moskva zároveň rozhodně popřela, že zpřísnění dohledu nad dovozem masa z USA je odvetou za nový americký zákon o sankcích vůči ruským činitelům odpovědným za porušování lidských práv.

Analytikové uvádějí, že přísnější přístup Ruska k dovozu masa z USA souvisí s tím, že Senát přijal ve čtvrtek v rámci širší obchodní dohody i takzvaný Magnitského zákon, který vystavuje sankcím ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv. Kontroverzní právní předpis vyvolal rozhořčenou odpověď Ruska, které ho označilo za absurdní.

Dva dny nato se na webových stránkách ruské veterinární zprávy objevilo rozhodnutí, že maso dovážené do Ruska producenty používajícími ractopamin musí být testováno a musí být opatřeno pečetí potvrzující, že toto aditivum neobsahuje. Rusko bude po určitou dobu, než si dodavatelé vytvoří vlastní laboratorní systém testování, provádět testy samo. Žádnou konkrétní lhůtu ale neuvedlo.

Ractopamin - součást krmných směsí

Ractopamin se přidává do krmných směsí pro dobytek. Je to látka ze skupiny beta-blokátorů, jejímž smyslem je urychlit růst svalové hmoty.

Americká federace vývozců masa (USMEF) se brání, že ministerstvo zemědělství nemá žádný program na testování masa na přítomnost ractopaminu a na jeho označování pečetí.

Zpřísnění dohledu ruské strany na dovoz masa a případně úplný zákaz jeho dovozu z USA znamená ohrožení amerických dodavatelů masa. USA, které vyvážejí ročně do Ruska hovězí a vepřové maso v hodnotě více než 500 milionů dolarů (téměř deset miliard korun), by se staly mnohem méně konkurenceschopné, výhodu by měla naopak Čína a producenti zemí Evropské unie, v nichž je ractopamin v mase zakázán.

Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko dnes popřel, že by požadavek na testování masa na ractopamin a jeho označování pečetí bylo odvetou za Magnitského zákon.

"V Rusku není ractopamin na seznamu výrobků schválených pro použití," vysvětlil Oniščenko agentuře Interfax a dodal, že je to kvůli bezpečnosti potravin. Připomněl, že použití ractopaminu je zakázáno ve 160 zemích, mezi nimi i ve 27 zemích Evropské unie a v Číně.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.