Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Rusko testuje americké maso kvůli růstovým hormonům

Syrové maso (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrové maso (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruská veterinární správa se rozhodla, že bude určitou dobu kontrolovat maso z amerického dovozu kvůli obsahu aditiva růstového hormonu ractopaminu. Testy bude provádět do doby, než si USA vytvoří vlastní laboratorní systém testování.

Dovoz masa ze Spojených států Rusko zatím nezakázalo, žádá si ale jeho testování. Moskva zároveň rozhodně popřela, že zpřísnění dohledu nad dovozem masa z USA je odvetou za nový americký zákon o sankcích vůči ruským činitelům odpovědným za porušování lidských práv.

Analytikové uvádějí, že přísnější přístup Ruska k dovozu masa z USA souvisí s tím, že Senát přijal ve čtvrtek v rámci širší obchodní dohody i takzvaný Magnitského zákon, který vystavuje sankcím ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv. Kontroverzní právní předpis vyvolal rozhořčenou odpověď Ruska, které ho označilo za absurdní.

Dva dny nato se na webových stránkách ruské veterinární zprávy objevilo rozhodnutí, že maso dovážené do Ruska producenty používajícími ractopamin musí být testováno a musí být opatřeno pečetí potvrzující, že toto aditivum neobsahuje. Rusko bude po určitou dobu, než si dodavatelé vytvoří vlastní laboratorní systém testování, provádět testy samo. Žádnou konkrétní lhůtu ale neuvedlo.

Ractopamin - součást krmných směsí

Ractopamin se přidává do krmných směsí pro dobytek. Je to látka ze skupiny beta-blokátorů, jejímž smyslem je urychlit růst svalové hmoty.

Americká federace vývozců masa (USMEF) se brání, že ministerstvo zemědělství nemá žádný program na testování masa na přítomnost ractopaminu a na jeho označování pečetí.

Zpřísnění dohledu ruské strany na dovoz masa a případně úplný zákaz jeho dovozu z USA znamená ohrožení amerických dodavatelů masa. USA, které vyvážejí ročně do Ruska hovězí a vepřové maso v hodnotě více než 500 milionů dolarů (téměř deset miliard korun), by se staly mnohem méně konkurenceschopné, výhodu by měla naopak Čína a producenti zemí Evropské unie, v nichž je ractopamin v mase zakázán.

Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko dnes popřel, že by požadavek na testování masa na ractopamin a jeho označování pečetí bylo odvetou za Magnitského zákon.

"V Rusku není ractopamin na seznamu výrobků schválených pro použití," vysvětlil Oniščenko agentuře Interfax a dodal, že je to kvůli bezpečnosti potravin. Připomněl, že použití ractopaminu je zakázáno ve 160 zemích, mezi nimi i ve 27 zemích Evropské unie a v Číně.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!