Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko hrozí dalším embargem, tentokrát českým vývozcům květin

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Petra Svobodová

MOSKVA/PRAHA Ruská veterinární a fytosanitární inspekce ve středu pohrozila českým vývozcům květin embargem a obvinila je, že navzdory varování dál přeprodávají do Ruska závadné řezané květiny z Nizozemska. Služba se podle agentury Interfax o dalších krocích rozhodne v nejbližších dnech. Moskva prý má u nizozemských květin problém s hmyzími škůdci.

Podle českého ministerstva zemědělství je problém přibližně v jednom procentu rostlin, což není důvod pro zákaz exportu. Resort doufá v respektování mezinárodních dohod, podle kterých by před zákazem měla nastat odborná diskuse.

Ruský úřad Rosselchoznadzor možná zakáže dodávky květin z řady evropských zemí, především ze Slovenska a Česka, protože dál certifikují nebezpečné květiny z Nizozemska, řekl ve středu agentuře Interfax šéf ruské inspekce Sergej Dankvert. V nejbližších dnech prý služba vyhodnotí zjištěné nedostatky a oznámí své výhrady.

„Nebudeme od nich přijímat žádné dokumenty, takže bude platit zákaz dovozu rostlinné produkce s jejich dokumenty. Květiny určené pro Rusko nebudou moci certifikovat,“ řekl Dankvert. Podle českého ministerstva zemědělství obdržel Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský úřední zprávu od Rusů teprve před několika dny. Podle ní bylo v Rusku zadrženo 480 kusů rostlin se škůdci z celkem 361 799 dovezených z ČR do RF. „Obecně lze konstatovat, že výskyt škodlivých organismů v rozsahu kolem procenta není důvodem pro zastavení dovozu z příslušné země,“ sdělil ČTK mluvčí resortu Hynek Jordán.

Významné ztráty nehrozí

Dopad na české pěstitele by stejně nebyl velký. Podle statistiky Svazu květinářů a floristů ČR bylo Rusko až na šestém místě v exportech, v loňském roce se tam zaslala necelá dvě procenta vyvezených květin v hodnotě 11,4 milionu korun. Pro ČR je naopak důležitý vývoz do Nizozemí, kam se dováží květiny za 292,5 milionů korun.

Zatím podle ministerstva není jasné, jestli by se měl případný zákaz týkat i dalších podobných komodit jako jsou hrnkované okrasné rostliny. I v té chvíli by to podle něj nebyl pro české pěstitele problém, protože je do Ruska Češi nevyváží. Nepříjemný by byl zákaz dovozu stromků z ovocných a okrasných školek. „Není důvodné (zákaz) předpokládat, neboť škůdci nalézaní v zásilkách květin nenapadají školkařské výpěstky,“ dodal Jordán.

Odveta za vyšetřování?

Rusko počátkem srpna fakticky rozhodlo o zákazu dovozu nizozemských řezaných květin. Rozhodnutí zdůvodnilo problémy s hmyzími škůdci. Podle nizozemských komentářů ale může být krok spojen se sporem ohledně sestřelení malajsijského dopravního letadla nad ukrajinským Donbasem loni v červenci. Z útoku na civilní letoun, v němž cestovali převážně Nizozemci, obviňuje nizozemská vláda východoukrajinské povstalce podporované Moskvou.

Rusko ještě koncem července vyzvalo české, slovenské, polské, pobaltské, maďarské a bulharské úřady, aby při reexportu nizozemských květin do Ruska nevydávaly nutná fytosanitární osvědčení. Český ÚKZÚZ po vydání ruského zákazu oznámil, že osvědčení na nizozemskou produkci mířící do Ruska vydávat nebude.

Rosselchoznadzor si ale v středečním prohlášení stěžuje, že úřady evropských zemí včetně Česka závazek neplní. „Navzdory naší prosbě pokračují dál v certifikaci nizozemských květin. Takže i my budeme pokračovat dál, a pokud znovu zjistíme porušení pravidel, zavedeme omezení na dovoz květin z těchto zemí,“ řekl Interfaxu Dankvert. Dodal, že Polsko, Litva a Lotyšsko už souhlasily s tím, že zahájí v otázce dovozu květin s Moskvou konzultace.

Rosselchozdnadzor podle ruských médií dostává stížnosti na kvalitu nizozemských květin, které prý vyvolávají alergické reakce ruských zákazníků. Přítomnost škůdců byla prý odhalena téměř ve stovce případů. Sergej Dankvert ve středu novinářům řekl, že nizozemští pěstitelé slíbili nasadit proti škůdcům účinné pesticidy.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....