11. září 2009 10:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko 'Iljičovy lampičky' jen tak nezakáže. Úsporné zářivky se tam nevyrábí

Úsporné zářivky versus klasické. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úsporné zářivky versus klasické. | foto: Lidové noviny

MOSKVA Rusko nejspíše nezakáže stowattové žárovky od roku 2011, jak žádá prezident Dmitrij Medveděv, ale až o rok později. Zákaz by podle ministerstva průmyslu a obchodu neměl vytvořit nový trh pro dovozce, plnohodnotný výrobce úsporných zářivek v Rusku ovšem není.


K zákazu žárovek, přezdívaných v Rusku "Iljičovy lampičky" podle vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina a jeho plánu eletrifikace země, vybízel prezident počátkem července na zasedání komise pro modernizaci ekonomiky.

Rusko by tak následovalo příkladu Evropské unie, která prodej klasických žárovek o příkonu 100 wattů a vyšším zakázala již letos od 1. září, s výjimkou doprodeje stávajících zásob.

V Rusku může být zákaz i přes prezidentovu výzvu podle deníku změkčen a odložen. Příslušný návrh zákona je sice už v parlamentu, ale může být ještě pozměněn.

Ministryně hospodářského rozvoje minulý týden komisi navrhla vzhledem k možným negativním sociálním důsledkům žárovky omezovat postupně, stowattové od roku 2012 a v dalších letech i ostatní.

"Iljičovy lampičky" v ruských obchodech stojí 10 až 15 rublů (asi 5,60 až 8,50 Kč), zatímco úsporné zářivky 150 až 300 rublů (85 až 170 Kč). Úsporné ale vydrží až pětkrát déle a při stejné spotřebě proudu mají zhruba trojnásobný výkon. V českých obchodech jsou úsporné alternativy ke klasickým žárovkám nejméně šestkrát dražší.

V Rusku se ročně vyrobí až 800 milionů žárovek, zatímco prodeje zářivek se pohybují okolo 50 milionů kusů, prakticky všechny však pocházejí z dovozu.

Proto by podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Stanislava Naumova mělo zákazu předcházet spuštění domácí výroby, aby reforma nevytvořila nový trh pro dovozce. Distributoři naopak poukazují na to, že v krizi roste poptávka po úsporných technologiích.

Podle experta Alexandra Fjodoriščeva by v případě výměny jen Moskva na osvětlení místo 25 až 30 procent energie vynakládala jen 15 procent.

V EU bude možné prodávat jen úsporné žárovky po roce 2012. Nahrazování klasických starých žárovek na trhu jejich novými, ekologičtějšími alternativami by mělo podle Evropské komise ročně v celé unii ušetřit kolem 11 miliard eur (zhruba 280 miliard Kč).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!