29. srpna 2014 17:18, aktualizováno  18:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Návrat ruského plynu na Ukrajinu? Rusko je připraveno vyjednávat

Zemní plyn (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemní plyn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Rusko je připraveno jednat o obnovení dodávek zemního plynu na Ukrajinu. Je rovněž ochotno poskytnout na tyto dodávky téměř 20procentní slevu, uvedl ruský ministr energetiky Alexander Novak po setkání s evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem. Současně varoval před nebezpečím výpadků v dodávkách ruského plynu do Evropy, pokud nebude vyřešen plynový spor s Ukrajinou.

Navrhované snížení ceny plynu je podle agentury Reuters mnohem mírnější, než požaduje Kyjev. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan prohlásil, že je Kyjev zklamán "absencí konstruktivního přístupu" Ruska k rozhovorům o dodávkách plynu.

ČTĚTE TAKÉ:

Rusko loni snížilo cenu plynu pro Ukrajinu na 268,50 dolaru za tisíc metrů krychlových poté, co se tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč rozhodl odstoupit od podpisu asociační smlouvy s Evropskou unií.

Po svržení Janukovyče však Rusko cenu zvýšilo na 485 dolarů. V polovině června pak dodávky na Ukrajinu kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů zcela zastavilo.

Ukrajina chce původní cenu

Rusko je podle Novaka připraveno snížit nynější cenu o 100 dolarů, tedy na 385 dolarů za tisíc metrů krychlových. Ukrajina trvá na návratu k ceně 268,50 dolaru. Naznačila však, že by přistoupila i na cenu mírně přesahující 300 dolarů, napsala agentura Reuters.

Oettinger předpokládá, že jednání zástupců Moskvy, Kyjeva a EU o dodávkách plynu budou obnovena do poloviny září. "Na termínu třístranného setkání se dohodneme začátkem příštího týdne," uvedl Novak.

Dodávky ruského plynu do Evropy, z nichž zhruba polovina prochází přes Ukrajinu, zatím zůstávají na normální úrovni. Podle Novaka by si však Ukrajina mohla v zimě začít část těchto dodávek nechávat pro svou potřebu, pokud se jí do té doby nepodaří doplnit své zásoby plynu. Novak tvrdí, že Ukrajina má v zásobnících 16 miliard krychlových metrů plynu, ale potřebuje ještě dalších deset miliard.

Dlužník Gazpromu

Ruský plynárenský gigant Gazprom již dříve naznačil, že by mohl obnovit dodávky na Ukrajinu, pokud Kyjev uhradí svůj dluh za loňský rok. Ten podle firmy dosahuje 1,45 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč). Celkově prý Ukrajina dluží Gazpromu za plyn více než pět miliard dolarů.

Dodávky Gazpromu pokrývají asi třetinu spotřeby plynu v Evropě. Na Ukrajině se v loňském roce ruský plyn na celkové spotřebě podílel zhruba polovinou. Oettinger v pátek zopakoval, že plyn nesmí být používán jako zbraň v ukrajinsko-ruské krizi.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!