28. května 2015 7:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko míří za ropou do Venezuely. Do těžby dá miliardy dolarů

Ruská ropná společnost chce ve Venezuele navýšit těžbu ropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská ropná společnost chce ve Venezuele navýšit těžbu ropy. | foto: Reprofoto

CARACAS Venezuela a největší ruská ropná společnost Rosněfť se dohodly na investicích ve venezuelském ropném a plynárenském průmyslu za zhruba 14 miliard dolarů (352,3 miliardy korun). Oznámil to venezuelský prezident Nicolás Maduro ve státní televizi.

Maduro se setkal s generálním ředitelem státní Rosněfti Igorem Sečinem. Investice by podle prezidenta měly pomoci zdvojnásobit těžbu ropy ve Venezuele. Maduro však žádné podrobnější informace k investičním plánů neuvedl a zatím není ani zcela jasné financování těchto plánů, uvedla agentura Reuters.

Venezuelská státní ropná firma PDSVA si dala za cíl zdvojnásobit těžbu v zemi do roku 2019 na šest milionů barelů denně. Z toho čtyři miliony mají pocházet z nalezišť v deltě řeky Orinoko. Jen málo odborníků a investorů však očekává, že se zemi, která je členem ropného kartelu OPEC, podaří tento cíl splnit.

PDSVA na Twitteru a v prohlášení uvedla, že Venezuela a Rusko se dohodly na společném vytvoření firem, jejichž cílem bude zvýšit těžbu ropy. Obě země chtějí rozšířit těžbu v deltě řeky Orinoko, kde již Rosněfť provozuje společný podnik s PDVSA. Rosněfť rovněž navrhla zvýšení svého podílu ve společném podniku Petromonagas ze současných 16,7 procenta až na 40 procent, což je maximum, které může zahraniční podnik držet ve společném podniku na těžbu ropy ve Venezuele.

Nové investice budou přínosem pro Venezuelu, která se potýká s nedostatkem financí a usiluje o zvýšení těžby ropy, aby tak mohla lépe bojovat s ekonomickou krizí a nedávným poklesem cen ropy. Rusko rovněž ohrožuje krize kvůli poklesu cen ropy a sankcím západních zemí v souvislosti s ukrajinskou krizí, které způsobily prudké oslabení rublu.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?