1. února 2012 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko mrzne, snižuje vývoz plynu do Evropy

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: ČTK

MOSKVA Monopolní ruský vývozce plynu Gazprom omezí export zemního plynu do evropských zemí, aby pokryl domácí poptávku, která se kvůli vlně mrazů výrazně zvýšila.

Ta prudce vzrostla na rekordní dvě miliardy metrů krychlových plynu za 24 hodin. To přibližně odpovídá celoroční spotřebě Bulharska.

Uvedla to agentura Interfax s odkazem na zdroj z plynárenského odvětví. Gazprom včera nemohl vyhovět osmi procentům požadavků na
dodávky do Itálie. Dodávky plynovodem Jamal, který vede přes Polsko na německý trh, klesly z nedávných úrovní o deset procent.

Schopnost Gazpromu reagovat na požadavky zvýšených dodávek je omezena rychlostí, s níž může čerpat plyn z podzemních zásobníků a doplňovat jím plyn těžený na sibiřských nalezištích.

Evropa je klíčová

Evropa je pro Gazprom hlavním exportním trhem. Loni společnost vyvezla do Evropy 150 miliard krychlových metrů plynu, což byla asi čtvrtina evropské spotřeby a více než třetina těžby firmy.

Abnormálně silné mrazy, v jejichž sevření se ocitla nejen Sibiř, ale i evropské Rusko, mají podle ruského hlavního hygienika Gennadije Oniščenka i své výhody, protože brání v šíření epidemie chřipky.

Zima ovšem už připravila o život desítky moskevských bezdomovců, meteorologové navíc předpovídají další ochlazení.

V Jakutsku na východě Ruska rtuť teploměru klesla k 50 stupňům pod nulou a Perm na Uralu hlásí čtyřicetistupňové mrazy. V Moskvě dnes teploměry ukazují minus 20 i ve dne a podle meteorologů se tento týden ještě ochladí až na minus 26 stupňů v noci, což by byl o více než deset stupňů silnější mráz, než je v této roční době obvyklé.

Za posledních 24 hodin muselo být v ruské metropoli deset lidí kvůli
omrzlinám hospitalizováno a jeden člověk umrzl. Od začátku zimu ve více než desetimilionové Moskvě umrzlo nejméně 28 bezdomovců.

Zima může mít i politické důsledky: organizátoři sobotní protivládní demonstrace v Moskvě kvůli mrazům slíbili projevy co nejvíce zkrátit a
zajistit na místě horký čaj, když už se policie chystá zabavovat demonstrantům při průchodu bezpečnostními rámy termosky.

Hlavní hygienik Oniščenko, již dříve proslulý svéráznými komentáři, ale nevidí jen stinné stránky mrazivého počasí. "Situaci s chřipkou na Sibiři nyní zachraňují silné mrazy. Například v Tuvě jsou kvůli velmi nízkým teplotám zavřené školy, a tak děti sedí doma a nešíří infekci," pochvaloval si.

Lidovky.cz, ČTK