24. června 2010 10:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko obnovilo dodávky plynu do Evropy. Bělorusko ale spokojené není

Alexandr Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko | foto: Reuters

MOSKVA Ruský monopolní vývozce zemního plynu Gazprom dnes obnovil plné dodávky do Běloruska, které začal na počátku týdne kvůli běloruskému dluhu postupně omezovat. Podle sdělení Kremlu to telefonicky oznámil šéf Gazpromu Alexej Miller prezidentu Dmitriji Medveděvovi poté, co Bělorusko splatilo svůj dluh za dodávky plynu. Spor o plyn však stále pokračuje, protože Minsk žádá splacení dluhu za tranzit v sumě, kterou Gazprom zpochybňuje.

Nakolik ohrožují ruské spory Evropu?

Rusko se na zásobování Evropské unie zemním plynem podílí zhruba čtvrtinou.Z toho asi čtyři pětiny posílá přes Ukrajinu, zbytek přes Bělorusko a spory s oběma zeměmi již v minulosti několikrát narušily dodávky plynu do Evropské unie. Gazprom se v úterý dohodl s Ukrajinou, že pokud Bělorusko tranzit zastaví, bude ruský plyn do EU posílat přes ukrajinské tranzitní plynovody.

Gazprom ve středu dodával Bělorusku proti normálnímu stavu už o 60 procent méně a hrozil snížením až o 85 procent na technologické minimum. Minsk na to reagoval omezením ruského tranzitu přes plynovody na běloruském území, což pocítila zatím Litva a ruská Kaliningradská oblast, kam klesl přísun plynu o 40 procent. Ve středu Bělorusko pohrozilo, že když Gazprom nezaplatí do dnešního dopoledne dluh za tranzit, přestane přepravovat jeho plyn na západ úplně.

Nekonečný příběh. Kdo komu neplatí?

Ruský premiér Vladimir Putin dnes vyzval Bělorusko k novým jednáním o tranzitu plynu a platbách za něj. Šéf Gazpromu Miller řekl, že Minsk požaduje za tranzit částku, která není v souladu s platnou smlouvou.

Gazprom poté uvedl, že zaplatil Bělorusku za tranzit podle současné dohody, a dodal, že je ochoten uzavřít s běloruským podnikem Beltransgaz nový kontrakt na přepravu plynu do EU.

Bělorusko dlužilo Rusku za plyn asi 190 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy Kč). Gazprom podle Minsku dluží za tranzit 260 milionů dolarů.

ČTK