2. července 2011 17:34, aktualizováno  19:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko obnovilo vývoz elektřiny do Běloruska

Rozvody elektřiny v Minsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozvody elektřiny v Minsku | foto: Reuters

MOSKVA Rusko v plném rozsahu obnovilo dodávky elektřiny do Běloruska, které byly přerušeny ve středu kvůli neuhrazeným běloruským platbám. Moskva oznámila, že Minsk dluh uhradil, a pokyn k obnovení dodávek elektřiny vydal osobně prezident Dmitrij Medveděv. Příjem ruské elektřiny odpoledne potvrdilo běloruské ministerstvo energetiky.

Minsk se dostal do platební krize, ale na konci týdne veškeré své dluhy za dovoz ruské elektřiny zaplatil. Nesplacené účty za dodávky z března, dubna a května dosáhly 1,2 miliardy rublů (720 milionů Kč).

VÍCE O ZASTAVENÍ DOÁVEK ELEKTŘINY

"S ohledem na naplnění finančních závazků Minsku prezident nařídil obnovit dodávky elektřiny do Běloruska," uvedl Kreml ve zprávě. Ruská energetika InterRAO uvedla, že se k obnově dodávek chystá.

Tlak na Lukašenka
Analytici říkají, že se Moskva pokouší posílit své páky na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby ho přiměla rozprodat aktiva, o která mají zájem velké ruské podniky. Sečin, věrný spojenec premiéra Vladimira Putina, ale ujišťoval, že odpojení nemělo nic společného s politikou.

Bělorusko představuje významný tranzit pro vývoz ropy a zemního plynu z Ruska na Západ. Nedávné spory mezi Kremlem a Minskem přitom již tyto dodávky přerušily, napsala agentura Reuters.

Plyn Gazpromu
Bělorusko se potýká s nejhorší finanční krizí od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a státní energetická společnost neměla dostatek deviz na zaplacení dluhu. Od počátku roku zemi výrazně klesají devizové rezervy a vláda musela kvůli tomu v květnu prudce devalvovat měnu.

Rusko v rámci fondu pro bývalé republiky Sovětského svazu poskytlo zemi minulý týden úvěr 800 milionů dolarů, nutí ji však k rozsáhlé privatizaci. Zejména jde o prodej běloruských plynovodů ruskému Gazpromu.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?