19. dubna 2014 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko odepíše KLDR 90 procent jejího dluhu

Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský parlament odsouhlasil, že Rusko odepíše dluh Severní Koreje z doby Sovětského svazu ve výši deset miliard USD (198,7 miliardy Kč), tedy zhruba 90 procent celkového dluhu.

Očekává se, že dohoda o odpisu dluhu usnadní Rusku vybudování plynovodu do Jižní Koreje přes KLDR. Přes území země zvažuje Rusko rovněž výstavbu železnice.

Rusko odepsalo dluh několika svým spojencům z doby Sovětského svazu, včetně Kuby. Velikost problémové komunistické ekonomiky KLDR dosahuje jen dvou procent velikosti ekonomiky sousední Jižní Koreje.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pátek ratifikovala dohodu z roku 2012 o odpisu většiny severokorejského dluhu. V září 2012 KLDR dlužila Rusku 10,96 miliardy USD (217,8 miliardy Kč). Zbývající část dluhu má být splacena v příštích 20 letech, v pravidelných splátkách po šesti měsících. Celkem KLDR zaplatí Rusku 1,09 miliardy USD.

Náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak řekl ruským médiím, že peníze by mohly být použity na financování společných projektů v KLDR, včetně navrhovaného plynovodu a železnice do Jižní Koreje. Severní a Jižní Korea jsou technicky ve válečném stavu a jsou od sebe oddělené vojenskou hranicí. Část mezinárodního společenství se snaží obnovit vztahy s KLDR v naději, že samotářská vláda státu bude hledat způsoby, jak ukončit roky izolace a chudoby.

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom již dlouhou dobu plánuje výstavbu plynovodu do Jižní Koreje přes KLDR, který by mohl ročně přepravit deset miliard metrů krychlových plynu.

Moskva se snaží rozšířit prodej svého plynu a ropy z Evropy do Asie. Evropa se naopak snaží zase snížit svoji závislost na ropě a plynu z Ruska. Moskva by ráda letos v květnu po desetiletí jednání dokončila dohodu o dodávkách plynu do Číny, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK