21. června 2011 16:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko odstřihne Bělorusy od elektřiny. Nezaplatili

Povolební demonstrace v Bělorusku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povolební demonstrace v Bělorusku | foto: ČTK/AP

MOSKVA Rusko ve středu zastaví dodávky elektřiny do Běloruska, protože Minsk nesplatil dluhy za energii za březen a duben. Oznámila to dnes ruská státní elektrárenská skupina InterRAO. Rusko dodává Bělorusku asi 12 procent jeho spotřeby elektrické energie, uvedla agentura Reuters.

"Běloruští partneři nejsou schopni plnit své závazky a my nemůžeme dodávat energii se ztrátou. Bylo tak rozhodnuto přikročit 22. června k úplnému zastavení dodávek do Běloruska," uvedl mluvčí InterRAO Anton Nazarov.

ČTĚTE TAKÉ:

Rusko minulý týden snížilo Bělorusku kvůli nesplaceným dluhům dodávky elektrické energie na polovinu. Minsk za dodávky dluží zhruba 50 milionů dolarů (843 milionů Kč), protože kvůli letošní měnové krizi nemá dostatek deviz.

Podle jednoho z běloruských činitelů přestalo Bělorusko v poslední době nakupovat elektřinu od Ukrajiny. Běloruské úřady tvrdí, že zastavení dodávek z Ruska spotřebitele nezasáhne.

Rusko už zastavilo dodávky elektřiny Bělorusku počátkem loňského roku a obnovilo je až letos v únoru. Odstavení si podle Moskvy vynutily problémy v běloruské rozvodné síti.

Bělorusko zažívá nejhorší finanční krizi od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Od počátku roku mu výrazně klesají devizové rezervy a vláda musela kvůli tomu minulý měsíc prudce devalvovat měnu. Rusko slíbilo zemi finanční pomoc, žádá však od Minsku privatizaci průmyslových podniků a plynovodů.

Lidovky.cz, ČTK