15. prosince 2011 9:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko půjčí rozložené Evropě 10 miliard dolarů

Dmitrij Medveděv poslouchá, jak se vyvíjí situace v Domodědovu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dmitrij Medveděv poslouchá, jak se vyvíjí situace v Domodědovu | foto: ČTK

BRUSEL Rusko je připraveno poskytnout přes Mezinárodní měnový fond (MMF) na podporu boje s finanční a dluhovou krizí, která otřásá zejména eurozónou, nejméně 10 miliard dolarů.

S odvoláním na jednoho z poradců prezidenta Dmitrije Medveděva, který právě i o případném zapojení Moskvy k snahám o řešení krize bude dnes v Bruselu jednat s lídry EU, o tom informovala agentura Reuters.

"Jsme připraveni poskytnout naši část přes MMF. Jsme odhodlání udělat to. Deset miliard dolarů je minimální závazek," řekl před summitem nejmenovaný Medveděvův poradce.

ČTĚTE TAKÉ:

Na summitu EU minulý týden se evropští lídři dohodli, že budou zvažovat poskytnutí půjček MMF ve výši 200 miliard eur. Uvažuje se, že z toho 150 miliard eur by mohla poskytnout eurozóna, zbytek ostatní členové EU. O půjčkách se ale nyní vedou debaty, které provázejí i kontroverze.

Jde mimo jiné o to, že některé země by peníze mohly poskytnout, ovšem jen za předpokladu, že se připojí i další mezinárodní partneři. Jenže třeba USA se na tuto možnost tváří odmítavě. Rezervované je Japonsko.

Na Českou republiku by mohlo připadnout v přepočtu něco kolem 90 miliard korun, které by šly z devizových rezerv České národní banky (ČNB). Guvernér ČNB Miroslav Singer v pondělí uvedl, že banka bude poskytnutí části devizových rezerv na půjčku velmi zvažovat.

Zdrženlivě se k půjčce vyjádřil i premiér Petr Nečas, odmítl ji prezident Václav Klaus. Naopak podle ministra financí Miroslava Kalouska si ČR nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc státům eurozóny.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!