22. května 2009 15:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko se pře s Ukrajinou kde ukládat plyn

V lednu narušil spor ohledně plateb za dodávky plynu mezi Moskvou a Kyjevem tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V lednu narušil spor ohledně plateb za dodávky plynu mezi Moskvou a Kyjevem tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. | foto: AFP

MOSKVA/ASTANA Představitelům Ukrajiny a Ruska se dnes nepodařilo vyřešit problémy kolem skladování zemního plynu na Ukrajině. Po schůzce mezi ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou a jejím ruským protějškem Vladimirem Putinem o tom informovala agentura Reuters. Gazprom musí v létě na Ukrajině ukládat plyn pro zimní spotřebu, má však obavy, že by ho Ukrajinci mohli krást.

"Zatím to nebylo vyřešeno," uvedla Tymošenková. "Věřím ale, že nalezneme kompromis," dodala. V lednu narušil spor ohledně plateb za dodávky plynu mezi Moskvou a Kyjevem tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Zdroj z ruské vlády již ve čtvrtek uvedl, že Rusko a Ukrajina se dostaly na pokraj další plynové krize kvůli skladování plynu na Ukrajině, jež má zajistit hladký tranzit ruského plynu do Evropy. Ukrajinská energetická společnost Naftogaz nicméně uvedla, že nevidí ke krizi důvod.

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí v létě vytvářet na Ukrajině zásoby plynu, aby byl zimě schopen zajistit potřebné dodávky evropským odběratelům. Gazprom má však obavy, že by Ukrajina mohla tento plyn krást, proto jej v posledních letech v létě Ukrajině prodává a v zimě kupuje zpět.

Tento systém funguje dobře, pokud ceny plynu rostou. Letos se však očekává jejich pokles, což by mohlo Naftogazu způsobit značné ztráty.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.