7. prosince 2011 14:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko si v Česku vytváří základnu pro jadernou expanzi v EU

Spojené státy pomohly tajně dopravit z Ukrajiny do Ruska obohacený uran  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojené státy pomohly tajně dopravit z Ukrajiny do Ruska obohacený uran | foto: Reuters

PRAHA Ruský výrobce jaderného paliva Tvel vytváří společný podnik s českou společností Alta. Nová firma Alvel bude poskytovat služby související s dodávkami ruských palivových článků na evropský trh.

Píše to deník E15, jemuž informaci potvrdily dobře informované zdroje. Zástupci obou společností zprávu zatím nekomentovali. Dohoda by měla být podepsána ve čtvrtek během návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze.

ČTĚTE VÍCE:

Mezi služby spojené s dodávkami palivových článků patří přeprava, skladování, servis, kontrola a monitoring. Podle listu má Tvel zájem o expanzi na další trhy a zřejmě očekává, že společný podnik s firmou ze země EU mu v Evropě pomůže. Češi by naopak díky společné firmě mohli získat další know-how v jedné z klíčových oblastí jaderné energetiky.

Podle E15 projekt společného podniku podpořila v listopadu česko-ruská mezivládní komise. "Strany ocenily význam toho, že společnosti Alta Invest a Tvel zakládají v České republice společný podnik Alvel (centrum technologických servisů) zaměřený na podporu současných i budoucích zákazníků společnosti Tvel a Alta Invest v zemích Evropské unie," píše se v protokolu z tohoto jednání.

Palivo pro české elektrárny

Obě firmy spolupracují od roku 1995, kdy Alta začala dovážet palivo od Tvelu do Česka, od loňska rozšířila dovoz i na Slovensko. Tvel vyrábí palivo i pro další země, jeho podíl na celosvětové výrobě činí 17 procent.

Firma je součástí ruské státní skupiny Rosatom, která v konsorciu s plzeňskou Škodou JS soutěží o zakázku na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně. Rusové dnes dodávají palivo jak do Dukovan, tak do dvou bloků Temelína, kde v posledním výběrovém řízení porazili americký Westinghouse.

List připomíná, že Tvel v minulosti uvažoval také o výstavbě závodu na výrobu jaderného paliva v Česku.

Česká firma Alta je v Rusku známa především jako největší tuzemský dodavatel výrobních kapacit pro tamní průmysl, podílí se například na modernizaci uralského výrobce vagonů Uralvagonzavod.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!