2. února 2012 18:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko škrtí dodávky plynu. Chybí i v Česku

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA/BRATISLAVA Dodávky ruského plynu do České republiky v posledních dnech mírně klesly. Skupina RWE to kompenzuje plynem ze severního Nord Streamu a má k dispozici také dostatek plynu v zásobnících, sdělil mluvčí společnosti Martin Chalupský.

Dodávky ruského plynu na Slovensko, přes které proudí plyn dále do Česka, totiž ve čtvrtek podle informací Slovenského plynárenského průmyslu (SPP) klesly o 30 procent. Přiškrcené kohouty však zatím zásobování slovenských odběratelů výrazně nepoznamenaly.

Nejde o politický problém

"Z Ruska jsme byli ujištěni, že nejde o žádný politický problém. Je to důsledek extrémně vysoké spotřeby plynu v Evropě," uvedl. RWE podle Chalupského kompenzuje pokles v dodávkách pomocí plynovodu Nord Stream, který dopravuje ruský plyn po dně Baltu a přes Německo. Kvůli relativně teplému počasí do konce ledna mají také dodavatelé dostatečné množství plynu v zásobnících.

ČTĚTE TAKÉ:

V úterý se objevily zprávy, že monopolní ruský vývozce plynu Gazprom kvůli mrazům v Rusku začal omezovat export do Evropy, ruská společnost to ale popírá. Evropská komise uvedla, že dodávky plynu do Itálie přes Rakousko jsou proti normální úrovni nižší o zhruba deset procent a podle ruského listu Vedomosti docházejí zprávy o nižších dodávkách i z Česka, Maďarska a Polska.

Gazprom omezení vývozu plynu do Evropy nerozumí

Druhý muž Gazpromu Alexander Medveděv řekl, že zprávám o omezování ruského vývozu do Evropy nerozumí, protože firma naopak zvýšila svůj export na západ na maximum. Medveděv přitom obvinil Ukrajinu z odebírání nadlimitních objemů plynu z tranzitního plynovodu, Kyjev to ale popírá.

SPP uvedl, že nynější pokles dodávek nepředstavuje pro jeho zákazníky žádné riziko. Slovensko těžce zasáhlo přerušení vývozu plynu z Ruska v lednu 2009, kdy bylo na ruském plynu plně závislé. Od té doby Bratislava podepsala několik dohod, které umožňují zemi přístup k více zdrojům. Také česká soustava umožňuje oboustranný tok plynu a Slovensku může v případě potřeby chybějící plyn dodat.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!