16. listopadu 2009 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko slíbilo, že bude Evropu varovat při přerušení dodávek energií

Potrubí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potrubí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL/MOSKVA Evropská unie a Rusko dnes v Moskvě podepsaly memorandum o posílení systému včasného varování pro případ energetických krizí, jakou bylo letos na začátku roku přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Systém by měl umožnit předcházet podobným problémům, kvůli nimž se například Slovensko s Bulharskem letos v lednu na čas ocitly zcela bez dodávek ruského plynu, případně by měl pomoci takové situace lépe zvládat.

Podpis memoranda se očekával, i když někteří diplomaté ještě koncem minulého týdne předpokládali, že se tak stane až ve středu na summitu EU-Rusko. Měl to být podle nich dokonce jeden z hlavních konkrétních výsledků této vrcholné schůzky, která se odehraje ve Stockholmu.

Na základě dohody se obě strany zavazují, že budou skrze systém varovat partnery o případném přerušení energetických dodávek, a následně pak případně řešit s tím spojené dopady.

Vztahovat by se to mělo na ropu, plyn i elektřinu. Do systému by se podle Evropské komise, za níž memorandum v Moskvě podepsal eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs, mohly zapojit i třetí strany.

ČTK, Lidovky.cz