2. září 2009 15:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko začalo těžit v Arktidě, produkce ropy dosáhla rekordního maxima

Ropovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropovod | foto: AFP

MOSKVA Těžba ropy v Rusku se v srpnu vyšplhala na rekordní maximum 9,97 milionu barelů denně. Rusko zahájilo provoz na velkém poli v Arktidě a posílilo svůj podíl na trhu s ropou na úkor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Rusko je druhým největším exportérem ropy na světě po Saúdské Arábii.

Nárůst zaznamenala díky oživení poptávky rovněž ruská produkce zemního plynu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Produkce ropy stoupla o 0,6 procenta z červencových 9,91 milionu barelů denně. V meziročním srovnání se zvýšila dokonce o 1,5 procenta.

"Uvnitř OPEC je velké množství frustrace z toho, že Rusko využilo snižování produkce OPEC v uplynulém roce a zvýšilo svůj podíl na trhu," uvedl analytik Chris Weafer z investiční banky UralSib.

Rusko je druhým největším exportérem ropy na světě po Saúdské Arábii. Těžba ropy v Rusku letos oživuje poté, co loni poprvé za deset let klesla. Moskva se snaží zvyšováním těžby podpořit domácí ekonomiku, která byla těžce zasažena světovou hospodářskou a finanční krizí.

Analytici nicméně očekávají, že v příštích letech bude těžba ropy v Rusku stagnovat kvůli nedostatečným investicím do nových polí a omezeným exportním kapacitám. "Příprava velkých polí trvá deset let," upozornil analytik Oswald Clint ze společnosti Sanford Bernstein.

ČTK