23. dubna 2010 10:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko zakázalo Nestlé dovážet dětskou výživu, prý nemá 'disciplínu'

Nepodceňujte dětskou stravu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepodceňujte dětskou stravu. | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruský federální úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor nedovolil švýcarské Nestlé dovážet do země některé zboží, zejména dětskou výživu. Šéf úřadu Gennadij Oniščenko podle ruské agentury RIA uvedl, že příčinou byla špatná technologická disciplína při výrobě.

Nestlé ale uvádí, že je její export do Ruska bezpečný a že oficiálně zatím nic neví. Tisková mluvčí úřadu odmítla uvést podrobnosti. Není zatím jasné, zda se zákaz bude vztahovat na veškerý dovoz nebo jen nové produkty, které se Nestlé chystá v Rusku prodávat. Koncern uvedl, že od regulátora zatím nedostal žádné oznámení a jeho vývoz do Ruska pokračuje normálně.

"Všechny produkty Nestlé, které se prodávají v Rusku a Společenství nezávislých států, jsou zdravotně naprosto nezávadné," uvedl koncern ve zprávě.

Podle Euromonitoru je Nestlé na ruském trhu druhým největším producentem dětské výživy. Předloni tam měla podíl 17 procent. Na prvním místě byl Wimm-Bill-Dann s 23 procenty.

Dětská výživa je jediné zboží, které Nestlé do Ruska vyváží. Koncern má v Rusku 15 továren, které vyrábějí cukrovinky, kávu, zmrzliny, dětskou výživu, cereálie, krmení pro zvířata a balenou vodu, napsala agentura Reuters.

ČTK