22. prosince 2008 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko znovu hrozí EU odstavením plynu

MOSKVA Ruský plynárenský gigant Gazprom opět varuje Evropskou unii před možným narušením dodávek plynu, pokud se nepodaří srovnat spor o dluh za plyn s Ukrajinou. Mohla by se tak opakovat situace z roku 2006, kdy byly kvůli sporu Ruska a Ukrajiny narušeny dodávky plynu do střední a západní Evropy. Ukrajina však dala najevo, že by se za dodávky do Evropy zaručila.

"Nemůžeme vyloučit, že postoj ukrajinské strany a její některé kroky spojené s tranzitem plynu přes ukrajinské území by mohly vést k narušení stability dodávek do Evropy," uvedl ve sdělení předseda představenstva Gazpromu Viktor Zubkov, který je zároveň prvním místopředsedou ruské vlády.

Upozornil tím na možnost opakování situace, kdy Ukrajinci přistoupili k nepovoleným odběrům ruského plynu z tranzitních dodávek pro zákazníky ve střední a západní Evropě.

Ukrajina garantuje Evropě dodávky plynu
Ukrajina odpověděla vyhlášením ochoty garantovat Evropě nasmlouvané dodávky plynu. "Ukrajina je připravena garantovat evropským odběratelům plynu v roce 2009 nepřerušené dodávky," prohlásil ekonomický poradce prezidenta Viktora Juščenka Oleksandr Šlapak.

Gazprom již minulý týden pohrozil, že od Nového roku by mohl přerušit dodávky plynu Ukrajině, která údajně odmítá splatit své dluhy. Už před časem varoval před vznikem této situace ruský premiér Vladimir Putin.

Ukrajina minulý týden ruskému koncernu zaplatila 800 milionů dolarů, to však byla jen splátka za říjnové dodávky. Za listopad a prosinec a na sankčních úrocích Kyjev dluží Gazpromu ještě dvě miliardy dolarů. Do splacení dluhu koncern, který má monopol na vývoz plynu z Ruska, nepodepíše nové kontrakty, a nebude tedy ani Kyjevu dodávat plyn.

Spor se začal rýsovat minulý měsíc a přes opakovaná prohlášení o jeho řešení se stále vrací. Plynovod přes Ukrajinu dodává Evropě asi pětinu její spotřeby zemního plynu. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do České republiky, která dovozem z Ruska kryje více než 80 procent spotřeby suroviny.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!