17. května 2012 19:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusku opět hrozí nedostatek benzinu, kvůli přepravě

Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

MOSKVA Rusku, které je nevětším světovým producentem ropy, v důsledku vládních zásahů opět hrozí nedostatek benzinu a dalších ropných paliv. Ruské úřady omezily možnost přepravy ropy po železnici, což nutí některé rafinerie k výraznému snížení produkce, řekly zdroje z ropného odvětví a z trhu.

Vývozu ruské ropy by se to dotknout nemělo, protože ten se uskutečňuje z valné většiny ropovody. Ruský úřad pro bezpečnost dopravy v reakci na sérii nehod 5. května zakázal používat železniční vagony určené po přepravu lehkých ropných produktů k dopravování ropy a těžkých topných olejů. Analytici odhadují, že to může vést ke propadu zpracování ropy o čtvrtinu nebo víc.

Může se tak opakovat loňský nedostatek paliv v některých oblastech, který vyvolalo nařízení premiéra Vladimira Putina snížit maloobchodní ceny benzinu. Ten podnítil ropné společnosti ke zvýšení vývozu.

ČTĚTE TAKÉ:

Středně velká ropná rafinerie Orskněftěorgsintěz v Orenburské oblasti uvedla, že její dodávky ropy se propadly na téměř polovinu. "Budeme schopni fungovat v tomto režimu deset dní. Doufám, že do té doby se situace vyřeší," řekl zástupce firmy. Rafinerie v Chabarovsku na Dálném východě už omezila výkon na polovinu.

Mluvčí největší ruské ropné společnosti Rosněfť řekl, že jeho podnik již písemně požádal úřadujícího ministra dopravy Igora Levitina, aby platnost nařízení odložil do 1. srpna. Znepokojení nad zákazem vyjádřily podle listu Vedomosti i další velké společnosti Lukoil, Gazpromněfť, TNK-BP a Bašněfť.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

TNK-BP, která je třetím největším těžařem v zemi, dokonce pohrozila, že by mohla omezit svou produkci. Ruské rafinerie zpracovaly v prvním čtvrtletí 65,6 milionu tun ropy, což představuje 5,3 milionu barelů denně, což je asi polovinu celkové ruské těžby Vyrobily 9,4 milionu tun benzinu, 17,4 milionu tun nafty a 19,3 milionu tun topných olejů.

Podle expertů může zákaz znamenat ztrátu 25-30 procent této produkce a dotkne se to zejména vzdálených oblastí, kde rafinérie spoléhají právě na dopravu ropy po železnici. Evropské části Ruska, kde jsou rafinerie napojeny na systém ropovodů, by se to dotknout nemělo, stejně jako vývozu do Evropy.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.