Diskuse k článku: Ruský Gazprom zvažuje, že kvůli dluhu zruší Kyjevu slevu na plyn

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 10
  • Poslední: 1.3.2014 19:46
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
V. Grycz 1.3.2014 12:50

Doba charity

skončila. Je třeba si vyhrnout rukávy a začít konečně vážně makat. Výtržníky a buřiče z Majdanu do skutečné práce nedostane samozřejmě nikdo.

J. Sládeček 1.3.2014 15:27

Re: Doba charity

Že by banderovci začali pracovat? To není jako zabíjet policajty.

J. Novák 1.3.2014 12:47

pokr.

Nějak jsem si nevšiml, žed by Gazprom provozoval ukrajinskou plynovodní přenoso- vou soustavu. Stačí, že mu Ukrajina neplatí,  jak se zřejmě

zavázala (asi něco jako splátkový kalendář). Pak stačí aby

se Gazprom správně naštval a "zavřel kohout- ky". Tím pádem by Ukrajina

do pár dní energeticky lehla a EU by měla velké problé- my zajistit

zásobování sebe sama z jiných zdrojů.

J. Venc 1.3.2014 15:49

Re: pokr.

... Gazprom neprovozuje ukrajinskou plynovodní soustavu, ale velmi, velmi rád by provozoval ... v nových poměrech je to poměrně nereálné ....

J. Novák 1.3.2014 17:20

Re: pokr.

Pochopiteĺně by ji chtěli provozovat i jiní. Proč by měla mít Ukrajina peníze za převoz plynu přes své území, když se plynovydy mohou zprivatizovat do rukou "strategického zahraničního partnera" a peníze za přenos plynu (konečně) půjdou do těch jedině správných rukou. Ty peníze pak samozřejmě budou chybět v rozpočtu Ukrajiny a tak se začnou utahovat opasky - sníží se důchody, sociální a zdravotní zajištění a další opatření, které ještě více zbídačí už tak chudý lid. Toto Ukrajině přejete? Jednou z podmímek asociační dohody s EU bylo, že Ukrajina přestane dotovat plyn domácnostem. To Janukovič odmítl, a až pak mu Putin navrhl, že mu dá slevu na plyn. Jak vy byste se choval jako správný hospodář? Bral byste nějaký výrobek za "světovou cenu" nebo za  cenu o cca 20% nižší? (Samozřejmě pokud by vám to někdo nabídl.)  A kdyby chtěl Gazprom provozovat ukrajinskou přenosovou soustavu, tak už by si ji (za to, co mu Ukrajina dluží az plyn) mohl koupit dávno.

J. Sládeček 1.3.2014 12:02

Proř by Ukrajina měla mít

slevu?

K. Novák 1.3.2014 12:42

Re: Proř by Ukrajina měla mít

Přesně tak.

J. Venc 1.3.2014 11:05

bratrská pomoc

... tak hojně medializována má zřejmě své limity ... jak překvapivé ... že by se Gazpromu komplikoval přístup k ukrajinské plynovodní soustavě a heslo "nechci slevu zadarmo" nabralo zcela nový směr ? :)

J. Novák 1.3.2014 12:42

Re: bratrská pomoc

Další věc: dohoda o slevě na plyn byla řádně uzavřena s Janukovičem a jeho vládou.  Bude-li chtít nová vláda zachovat slevu na plyn, bude muset znova jednat s představiteli Ruska, aby alespoň posvětili legitimitu této smlouvy, případně vyjednali novou. Ovšem ještě je otázka, zda-li Rusko uzná současnou samozvanou ukrajinskou vládu za legitimního zástupce. Myslím, že stále uznává Janukoviče. Dokonce myslím, že současná vláda v Kijevě nemá ani žádný mezinárodní kredit. Doposud jsem ještě neslyšel, že by ji nějaký stát uznal.

D. Inzenyr 1.3.2014 19:46

Re: bratrská pomoc

Uznal ji Zaoralek, slysel jsem ho v radiu.