Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruský kapitál za desítky miliard zaplavuje Česko

Prezident Václav Klaus přivítal na Pražském hradě ruského prezidenta Medveděva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus přivítal na Pražském hradě ruského prezidenta Medveděva. | foto: ČTK

PRAHA Vítkovice Steel, Škoda Jaderné strojírenství nebo kunovický výrobce letadel Aircraft Industries. To jsou příklady českých firem s ruskými vlastníky. V blízké době se mezi ně zařadí i první banka - současná Volksbank CZ.

Zvýšený zájem Rusů o český trh je otázkou posledního desetiletí. Nakupují hlavně podniky působící v oborech strojírenství, energetiky a technologií. Během návštěvy ruského prezidenta Medveděva mají být dnes podepsány kontrakty za desítky miliard (viz grafika níže).

Další rozšíření ekonomické spolupráce patří mezi hlavní priority současné návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze. Významným lákadlem je nyní dostavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Jedním z trojice uchazečů je konsorcium vedené Škodou JS, která má ruské vlastníky, a ruskými podniky Atomstrojexport a Gidropress.


Temelín představuje pro Rusy jedinečnou příležitost, jak s vlastní jadernou technologií proniknout na náročný trh Evropské unie. ČEZ plánuje vítěze tendru vybrat v létě 2013. A Temelín jistě bude i tématem debat při Medveděvově návštěvě v Praze. V jeho delegaci je i Sergej Kirilenko, šéf Rosatomu, který se o zakázku přes firmu Atomstrojexport uchází.

"Neumím si představit, že by se Temelínu prezident Medveděv v Praze nevěnoval," řekl pro server aktualne.cz český velvyslanec v Rusku Petr Kolář.

Zakázky budou i bez Temelína

Šéf ruského jaderného holdingu Rosatom Kirijenko již na konci října navštívil Česko a podepsal smlouvy o spolupráci s 15 českými podniky. Patří mezi ně například Vítkovice, ČKD Group, Modřany Power, Škoda JS nebo Královopolská RIA. Rusové s nimi chtějí spolupracovat i v případě, že temelínskou zakázku získá americký Westinghouse či francouzská Areva.

MEDVEDĚV V PRAZE:

Český trh však není jen Temelín, pro Rusy je zajímavý také jako tradiční odbytiště plynu a ropy. Česká republika je první zemí Evropské unie, kde začal Gazprom přímo prodávat plyn a elektřinu zákazníkům včetně domácností. Dodávky energií nabízí pod značkou své dceřiné firmy Vemex.

Podle názoru viceprezidenta firmy Vemex Huga Kysilky jsou ruští vlastníci pro české firmy přínosem. Nejde jim o rychlou návratnost vložené investice, české podniky chtějí dál rozvíjet. Na rozdíl od Američanů nebo Němců též více důvěřují českým manažerům a nenahrazují je v takové míře vlastními lidmi.

Rusové jsou v Česku aktivní i v oboru leteckého průmyslu. Tamní podnik UGMK koupil před třemi lety 51procentní podíl v českém výrobci malých dopravních letadel L-410, podniku Aircraft Industries. Díky transakci s rakouskou Volksbank vstoupí i do českého bankovnictví. Rakušany k prodeji donutila finanční tíseň.

FOTOGALERIE

Mezinárodní divizi skupiny Volksbank proto kupuje největší ruská bankovní skupina Sberbank. Účastníci obchodu zatím čekají na souhlas antimonopolních úřadů příslušných zemí, až poté bude transakce vypořádána.

Jak vyrovnat obchodní bilanci

Dynamicky rostoucí ruská ekonomika je naopak lákavá pro řadu českých společností. Patří mezi ně i dodavatelé velkých investičních celků jako Alta, PSG-International nebo ČKD Group. Český průmysl má díky příznivému poměru kvality a ceny i obchodním a osobním vazbám z minulosti šanci v Rusku uspět.

Program návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva zahrnuje i slavnostní podpis několika významných zakázek pro české podniky. Mezi ty největší patří výstavba 390 kilometrů dlouhé železnice na Uralu, dvě nové paroplynové elektrárny ve městech Soči a Salechard nebo výstavba nového chemického závodu.

České podniky by tak mohly ve chvíli, kdy se hovoří o návratu krize, získat zakázky za desítky miliard korun. Získané projekty by navíc aspoň zčásti mohly přispět ke snížení vysokého schodku obchodní bilance.

Ruský kapitál v Česku - grafika.

Například za prvních deset měsíců letošního roku dosáhla hodnota českého vývozu do Ruska 72 miliard korun. Opačným směrem do Česka dorazilo zboží za 116 miliard korun. Hlavní podíl na dovozu má ropa a zemní plyn.

Dnes bude podepsána také dohoda o spolupráci mezi Hospodářskou komorou ČR a Obchodně průmyslovou komorou Ruské federace. Jejím výsledkem má být užší spolupráce v oblastech elektroenergetiky, dopravní infrastruktury, automobilového průmyslu a také v jaderném a kosmickém výzkumu.

Podle Václava Bartušky by bylo chybou ruský zájem o Česko přeceňovat. Prioritou Ruska je dostat se ke špičkovým technologiím, jejich zájem se tudíž stále víc přesouvá na Německo a Británii.

"V Česku je víc než Temelín zajímá například to, jak u ruských aut Lada napodobit technologický skok, který se povedl mladoboleslavské Škodovce," tvrdí vládní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Program Dmitrije Medveděva

Středa 7. prosince 2011

  • 19:45 – setkání prezidentských párů České republiky a Ruské federace ve Strahovském klášteře
  • 20:30 – večeře pořádaná prezidentem republiky na počest návštěvy ruského prezidentského páru v ČR (Strahovský klášter)

Čtvrtek 8. prosince 2011

  • 10:20 – soukromé setkání prezidentských párů (Habsburský salon)
  • 11:00 – jednání prezidentů za přítomnosti národních delegací (Zrcadlový sál)
  • 13:15 – slavnostní oběd pořádaný prezidentem republiky na počest státní návštěvy ruského prezidentského páru v České republice (Rudolfova galerie)
  • 15:00 – zahájení výstavy „Carský dvůr pod vládou Romanovců“ prezidentem České republiky a Ruské federace (Španělský sál)
  • 16:10 – setkání prezidenta Ruské federace s předsedou vlády České republiky (Zrcadlový sál)
  • 17:40 – odlet prezidenta Ruské federace (letiště Praha-Ruzyně)

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...