19. května 2015 6:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruský oligarcha číslo 2 má zájem o ztrátovou online banku Zuno

Rubl. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rubl. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ve hře o ztrátovou online banku Zuno, patřící skupině Raiffeisen Bank International, jsou dva poslední zájemci. Čtvrtá největší ruská banka, Alfa bank, a francouzský dům BNP Paribas. Rusové za ni ale zřejmě nabídnou více.

Na ztrátovou online banku Zuno si dělá zálusk banka ruského oligarchy Michaila Fridmana. Po Sberbank by tak v Česku a ve střední Evropě mohla brzy začít působit další velká ruská banka - Alfa Bank. 

Ve hře o Zuno, která zatím působí v Česku a na Slovensku, jsou tak podle zdrojů LN dva finální zájemci: Fridmanova Alfa Bank a francouzský finanční dům BNP Paribas. 

ČTĚTE TAKÉ:

Fridman nabídl rakouské skupině Raiffeisen Bank International za Zuno částku v řádu stovek milionů korun. „Alfa jednoznačně nabídla více a až pak byla BNP Paribas. Původně byl ještě jeden zájemce typu private equity (investor soukromého kapitálu - pozn. red.), ten z toho ale vycouval,“ uvedl nejmenovaný český finančník. 

„Toto téma nebudeme nijak komentovat,“ reagoval na otázky LN šéf komunikace Alfa Bank Leonid Ignat.

Fridman přitom v Evropě poslední dobou již významně investuje. Například před několika týdny se jeho investiční skupina Letter One dohodla s německou RWE na koupi její divize pro těžbu ropy a plynu DEA v hodnotě 140 miliard korun. 

Komplikovaný vztah s Putinem

Kromě Fridmana stojí za bankou i další prominentní Rusové jako jsou například podnikatel a miliardář German Chan a jedním z jejích akcionářů je i bývalý ministr zahraničních hospodářských vztahů Petr Aven.

Fridman měl podle maďarského znalce ruských poměrů Gábora Stiera v minulosti dost blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi. V poslední době se však tyto vztahy údajně zkomplikovaly - důvodem by mohly být právě Fridmanovy aktivity na evropském trhu.

Mezi největšími ruskými finančními domy jako VTB, Sberbank nebo Gazprombank, které patří státu, je Alfa jediná soukromá banka. Po finanční stránce se jí daří velmi dobře. Alfa je relativně progresivní při zavádění nových technologií. 

Na Zuno se jí podle všeho líbí její koncept online banky, který je schopen působit na více trzích současně. Právě takto byl koncept Zuno od počátku budován. 

„Nabídka Alfa Bank se měla pohybovat někde kolem 35 milionů eur, zatímco BNP měla nabídnout řádově níž, kolem 20 milionů eur,“ uvedl zdroj. Jak již dříve LN informovaly, původně byla rakouská skupina RBI ochotná zbavit se banky Zuno i zadarmo. 

Její kumulovaná ztráta dosáhla od roku 2010 téměř čtyř miliard korun.
Informaci nechtěli potvrdit ani zástupci RBI s tím, že před publikováním hospodářských výsledků RBI za první kvartál letošního roku má banka „tiché“ období. „Do té doby nebudeme publikovat žádné novinky a informace,“ řekl mluvčí RBI Christof Danz.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!