Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruský triumf: plynovod Nord Stream se napouští

plynovod Nord Stream | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy plynovod Nord Stream | foto: Reuters

PRAHA Ruský plynárenský monopol Gazprom začal plnit plynem první úseky dálkového plynovodu Nord Stream, který má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa.

Oznámil to dnes na konferenci vládní strany Jednotné Rusko v Čerepovci severně od Moskvy premiér Vladimir Putin. Koncem října nebo počátkem listopadu by měl plynovod zahájit dodávky plynu evropským klientům, řekl Putin.

Na jihu se už parceluje

Německá společnost Wintershall, divize firmy BASF, a francouzská EDF získají každá podíl 15 procent v projektu plynovodu South Stream. Ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, který je hlavním iniciátorem projektu, zůstane v plynovodu poloviční podíl a jeho italský partner, firma Eni, bude mít pětinový podíl. Uvedl to dnes
generální ředitel Gazpromu Alexej Miller.

South Stream je konkurenčním projektem k plynovodu Nabucco podporovaného Evropskou unií, který má Rusko obejít. South Stream má zajistit dodávky plynu z Ruska přes Černé moře do jižní a střední Evropy a vyhnout se přitom území Ukrajiny. Plynovod má ročně přepravit 63 miliard kubíků plynu a náklady na projekt se odhadují na 21,5 miliardy USD (373 miliard Kč).

Podle agentury ITAR-TASS Putin hovořil o technologické zkoušce plynovodu připravované v ruském Vyborgu, která má prověřit kvalitu potrubí v jedné ze dvou hlavních větví plynovodu.

"Postupně a v klidu se zbavujeme diktátu tranzitních států," prohlásil ruský premiér ve zjevné narážce na "plynovou válku" mezi Ruskem a Ukrajinou, během níž Rusko v zimě 2009 zastavilo dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. Neshody Moskvy a Kyjeva kolem cen za plyn a jeho přepravu tehdy zkomplikovaly zásobování hlavně balkánských zemí, ale i Slovenska.

ČTĚTE VÍCE:


Putin ve Vyborgu řekl, že projekt Nord Stream, vybudovaný nákladem 7,4 miliardy dolarů (129 miliard korun), je již prakticky hotov. Už koncem srpna byl napojen na německý plynovod Opal, který končí na západní české hranici.

Gazela pomůže i Česku

Opal naváže na budovaný plynovod Gazela protínající západní Čechy, který bude v budoucnu zásobovat i Česko. Česká republika by mohla zásobování plynem přes Gazelu výrazněji využít hlavně v případě dalších problémů na trase přes Ukrajinu. Dokončení Gazely se chystá na příští rok.

Ukrajina v tomto období vede tvrdá jednání s Ruskem o nákupní ceně zemního plynu a strategii spolupráce při těžbě a přepravě plynu v příštích letech.

Kyjev se snaží zrušit smlouvu z roku 2009, jíž skončila rusko-ukrajinská plynová krize a která je podle prezidenta Viktora Janukovyče pro Ukrajinu krajně nevýhodná. Tehdejší premiérka Julija Tymošenková, která v Moskvě smlouvu podepsala, čelí obvinění z překročení služebních pravomocí a hrozí jí vězení až deset let.

Mapa podmořského plynovodu Northstream

Mapa podmořského plynovodu Northstream

Rusko snížení ceny nevylučuje, ale podmiňuje ji výměnou za fúzi ukrajinské energetické společnosti Naftogaz s ruským Gazpromem. Tento krok, jímž by se Kyjev fakticky zbavil kontroly nad přepravou ruského plynu do Evropy, Ukrajina odmítá učinit. "To se nestane," řekl minulý týden Janukovyč. "Nejprve jsem vtlačeni do slepé uličky, pak se nám diktují podmínky. Je to ponižující," prohlásil prezident.

Emoce Kyjeva dnes v Moskvě při jednání se svým ukrajinským partnerem Kosťantynem Hryščenkem tlumil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Rusko se rozhodně nesnaží dostat Ukrajinu do bezvýchodné situace," řekl Lavrov.

"Takové pokusy k ničemu nevedou, a my chceme mít v Ukrajině strategického partnera," konstatoval a dodal, že hledání východiska při řešení plynových problémů by mělo pokračovat "profesionálně, bez ideologizace a politizace."

Podle ruských novinářů ale ministerské jednání stanoviska nesblížilo, obě strany jsou připraveny hájit své pozice třeba i před mezinárodním soudem.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.