Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruský triumf: plynovod Nord Stream se napouští

plynovod Nord Stream | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy plynovod Nord Stream | foto: Reuters

PRAHA Ruský plynárenský monopol Gazprom začal plnit plynem první úseky dálkového plynovodu Nord Stream, který má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa.

Oznámil to dnes na konferenci vládní strany Jednotné Rusko v Čerepovci severně od Moskvy premiér Vladimir Putin. Koncem října nebo počátkem listopadu by měl plynovod zahájit dodávky plynu evropským klientům, řekl Putin.

Na jihu se už parceluje

Německá společnost Wintershall, divize firmy BASF, a francouzská EDF získají každá podíl 15 procent v projektu plynovodu South Stream. Ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, který je hlavním iniciátorem projektu, zůstane v plynovodu poloviční podíl a jeho italský partner, firma Eni, bude mít pětinový podíl. Uvedl to dnes
generální ředitel Gazpromu Alexej Miller.

South Stream je konkurenčním projektem k plynovodu Nabucco podporovaného Evropskou unií, který má Rusko obejít. South Stream má zajistit dodávky plynu z Ruska přes Černé moře do jižní a střední Evropy a vyhnout se přitom území Ukrajiny. Plynovod má ročně přepravit 63 miliard kubíků plynu a náklady na projekt se odhadují na 21,5 miliardy USD (373 miliard Kč).

Podle agentury ITAR-TASS Putin hovořil o technologické zkoušce plynovodu připravované v ruském Vyborgu, která má prověřit kvalitu potrubí v jedné ze dvou hlavních větví plynovodu.

"Postupně a v klidu se zbavujeme diktátu tranzitních států," prohlásil ruský premiér ve zjevné narážce na "plynovou válku" mezi Ruskem a Ukrajinou, během níž Rusko v zimě 2009 zastavilo dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. Neshody Moskvy a Kyjeva kolem cen za plyn a jeho přepravu tehdy zkomplikovaly zásobování hlavně balkánských zemí, ale i Slovenska.

ČTĚTE VÍCE:


Putin ve Vyborgu řekl, že projekt Nord Stream, vybudovaný nákladem 7,4 miliardy dolarů (129 miliard korun), je již prakticky hotov. Už koncem srpna byl napojen na německý plynovod Opal, který končí na západní české hranici.

Gazela pomůže i Česku

Opal naváže na budovaný plynovod Gazela protínající západní Čechy, který bude v budoucnu zásobovat i Česko. Česká republika by mohla zásobování plynem přes Gazelu výrazněji využít hlavně v případě dalších problémů na trase přes Ukrajinu. Dokončení Gazely se chystá na příští rok.

Ukrajina v tomto období vede tvrdá jednání s Ruskem o nákupní ceně zemního plynu a strategii spolupráce při těžbě a přepravě plynu v příštích letech.

Kyjev se snaží zrušit smlouvu z roku 2009, jíž skončila rusko-ukrajinská plynová krize a která je podle prezidenta Viktora Janukovyče pro Ukrajinu krajně nevýhodná. Tehdejší premiérka Julija Tymošenková, která v Moskvě smlouvu podepsala, čelí obvinění z překročení služebních pravomocí a hrozí jí vězení až deset let.

Mapa podmořského plynovodu Northstream

Mapa podmořského plynovodu Northstream

Rusko snížení ceny nevylučuje, ale podmiňuje ji výměnou za fúzi ukrajinské energetické společnosti Naftogaz s ruským Gazpromem. Tento krok, jímž by se Kyjev fakticky zbavil kontroly nad přepravou ruského plynu do Evropy, Ukrajina odmítá učinit. "To se nestane," řekl minulý týden Janukovyč. "Nejprve jsem vtlačeni do slepé uličky, pak se nám diktují podmínky. Je to ponižující," prohlásil prezident.

Emoce Kyjeva dnes v Moskvě při jednání se svým ukrajinským partnerem Kosťantynem Hryščenkem tlumil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Rusko se rozhodně nesnaží dostat Ukrajinu do bezvýchodné situace," řekl Lavrov.

"Takové pokusy k ničemu nevedou, a my chceme mít v Ukrajině strategického partnera," konstatoval a dodal, že hledání východiska při řešení plynových problémů by mělo pokračovat "profesionálně, bez ideologizace a politizace."

Podle ruských novinářů ale ministerské jednání stanoviska nesblížilo, obě strany jsou připraveny hájit své pozice třeba i před mezinárodním soudem.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...