25. června 2013 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusnokova vláda trhem neotřese, investoři jsou na politický chaos zvyklí

Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Případná úřednická vláda a možné rozpočtové provizorium nepřinese výrazné ohrožení tuzemské ekonomiky. Rozpočtová situace je vnímána pozitivně a na politickou nejistotu jsou investoři v případě Česka zvyklí.

Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka. Dosavadní koalice v reakci uvedla, že rozpočet této vlády na příští rok nepodpoří. Ve funkci předsedy představenstva ING Penzijní společnosti vystřídá Rusnoka generální ředitelka ING Pojišťovny ČR a Slovensko Renata Mrázová.

"Není to samozřejmě dobrá zpráva, ale z hlediska toho, že letošní rozpočet by se od toho, který chtěla původní koalice v příštím roce prosadit, moc neliší, tak to nevidím jako nic tragického," uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka. Navíc podle něj jsou investoři v českých poměrech na politickou nejistotu zvyklí. "Takže si myslím, že nějak negativně by se stávající situace projevit neměla," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Fiskální situace České republiky je naštěstí na přijatelné úrovni a není důvod se obávat rozkolísání finančních trhů, ať již bude rozpočet schválen či nikoli. Spíše jde o komplikaci pro domácí hospodářskou politiku," doplnil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Úřednická vláda je podle něj provizorní řešení, nicméně může prý fungovat, získá-li pro schválení klíčových zákonů podporu parlamentu. "Vzhledem k tomu, že Jiří Rusnok je respektovaný ekonom a navíc již byl ministrem financí, je pro tento úkol jedním z nejlépe připravených lidí. Bude důležité, aby Poslanecká sněmovna přistoupila ke schvalování návrhu rozpočtu připraveného úřednickým kabinetem racionálně," uvedl. Bylo by zbytečné rozpočet zamítnout, bude-li rozumný, dodal Marek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz