13. října 2009 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové chtějí v Česku postavit závod na výrobu jaderného paliva

Uložiště vyhořelého jaderného paliva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uložiště vyhořelého jaderného paliva. | foto: SÚJB

PRAHA Ruská energetická společnost Tvel chce v Česku stavět závod na výrobu palivových článků. Tvel je přitom součástí státního holdingu Rosatom, který je považován za hlavního favorita v boji o kontrakt na stavbu nových jaderných bloků v Temelíně.

Uvádí to dnešní vydání Hospodářských novin. O záměru na stavbu této továrny informovali Rusové při jednání Česko-ruské mezivládní komise pro hospodářský rozvoj. "Jde o předběžné úvahy, Tvel ještě nedělá žádné přípravné kroky, spíš sondovali situaci," uvedl pro HN náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Jak velkou investici pro Tvel by nový závod v Česku představoval není jasné. "Nejde o nijak ohromný provoz. Šlo by v podstatě o vysoce sofistikovanou strojírenskou výrobu, na které by pracovalo několik stovek lidí," sdělil manažer ČEZ Vladimír Hlavinka.

Česko zakladnou pro expanzi 
Podobné továrny má přitom Tvel u Moskvy a v uralském Novorosijsku. Investice do české továrny by firmě měla jednak zlepšit pozici pro plánovanou expanzi do Evropy a zároveň zvýšit šance Tvelu v boji o budoucí dodávky pro českou energetiku.

Ruská společnost Rosatom je pak hlavním favoritem v boji o pětisetmiliardovou zakázku na dostavbu Temelína a 2/3 dodávek zemního plynu do ČR zajišťuje ruský Gazprom.

Lidovky.cz, ČTK