2. listopadu 2012 18:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové dohánějí sovětské rekordy, těží víc ropy než Saúdové

Zaměstnanec ropné společnosti Slavněfť pohlíží na rafinerii u města Jaroslavl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanec ropné společnosti Slavněfť pohlíží na rafinerii u města Jaroslavl | foto: Reuters

MOSKVA Rusko dosáhla nového rekordu. V říjnu se v průměru v zemi těžilo 10,46 milionu barelů ropy denně, což je nejvíc od rozpadu Sovětského svazu. Za dalším nárůstem těžby stojí hlavně státní energetická společnost Rosněfť, která se po převzetí svého rivala TNK-BP stane největším producentem ropy na světě.

Rusko spolehlivě zůstává před Saúdskou Arábií, která je hlavním členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Saúdové v říjnu těžili 9,95 milionu barelů denně, mají ale ještě nevyužité kapacity, což Rusko nemá.

Snahou Kremlu je udržet produkci ropy alespoň na současné úrovni, neboť její prodej představuje značnou část příjmů do státní pokladny. Vláda si dala za cíl, aby těžba v příštích deseti letech neklesla pod deset milionů barelů denně.

Vladimir Putin a šéf ropného gigantu Rosněfť Igor Sečin

Vladimir Putin a šéf ropného gigantu Rosněfť Igor Sečin

Těžba ropy a zemního plynu se na růstu hrubého domácího produktu v Rusku podílí asi z 20 procent, příjmy vlády ale zajišťuje až z poloviny. Umožnil to postupný rozmach těžby v minulých deseti letech, díky němuž se produkce ropy loni dostala nad deset milionů barelů denně. Ještě v roce 2001 činila méně než sedm milionů barelů denně.

Navzdory postupnému zvyšování těžby se v Rusku pořád ještě netěží tolik ropy, jako v dobách, kdy bylo Rusko součástí tehdejšího Sovětského svazu.

Na maximu byla těžba v roce 1988, kdy podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) činila 11,41 milionu barelů denně.

ČTĚTE TAKÉ:

Po přepočtu na tuny se v Rusku letos v říjnu vytěžilo 44,23 milionu tun. Za prvních deset měsíců roku dosahuje průměrná denní těžba 10,35 milionu barelů.

Denní produkce zemního plynu v říjnu činila 1,75 miliardy krychlových metrů, což byl proti září nárůst o 4,8 procenta. K růstu přispěla převážně vyšší sezonní poptávka. Gazprom, což je monopolní vývozce ruského plynu, v říjnu zvýšil produkci o 5,2 procenta na 1,27 miliardy metrů krychlových za den.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz