24. listopadu 2014 11:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové nezvládají kvůli sankcím splácet české půjčky za 10 miliard

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Státní pojišťovna EGAP zkouší zachránit miliardové sumy, které dluží ruské firmy českým bankám. Rusové totiž mají stále větší potíže se splácením kvůli dopadům západních hospodářských sankcí proti své zemi a slabému rublu. Podle informací LN jde o více než deset miliard korun.

„Cílem je odvrátit hrozbu pojistných událostí,“ potvrdila Lidovým novinám mluvčí EGAP Hana Hikelová. Pokud Rusové nebudou schopni splácet, bankám bude muset vyplatit pojistné plnění právě Exportní garanční a pojišťovací společnost. Řešením je restrukturalizace dluhů: změna v nastavení jednotlivých splátek.

Půjčky v eurech

EGAP v rámci podpory českého exportu do Ruska pojistil řadu úvěrů českých bank – včetně státní České exportní banky (ČEB). Ruské firmy si půjčovaly většinou v eurech právě na dodávky od českých vývozců. Když hodnota rublu padá, klesá i schopnost ruských společností splácet v jiné měně.

„Nyní je otázkou, jak rychle se u koho podobné problémy projeví,“ říká šéf Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS František Masopust.

Jan Žižka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!