Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové přestali kupovat zájezdy do Česka, dovolené jsou pro ně drahé

Rusové na Hradčanském náměstí v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusové na Hradčanském náměstí v Praze. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Prodej zájezdů z Ruska do Česka se po propadu kurzu rublu v posledních dnech v podstatě zastavil, uvedla to Asociace cestovních kanceláří. České hotely očekávají na začátku příštího roku další pokles hostů z Ruska, dovolené v Evropě pro ně rychle zdražují. Rusové dosud přijížděli hlavně na začátku ledna oslavit v Česku pravoslavné Vánoce.

„Pokud se týká zájezdů na období leden - březen 2015, tak v současné chvíli se prodej nových zájezdů v podstatě zastavil. U již dříve objednaných a uhrazených zájezdů nezaznamenávají cestovní kanceláře velký počet storen,“ řekl ČTK tajemník Asociace cestovních kanceláří Michal Veber.

„Pobyty, které ještě nebyly zaplaceny, (Rusové) ruší. Objednávky včera dost výrazně ustaly. Cestování je úplně na konci toho, co by Rusy teď zajímalo,“ uvedl ředitel pražského interhotelu Olympik Vlastislav Šos. Na leden a únor odhaduje 60procentní pokles příjezdů ruských turistů.

Skupina CPI Hotels očekává pokles rezervací z Ruska. „Situace pro ruské cestovní agentury, přes které k nám často návštěvníci jezdí, bude z dlouhodobého hlediska neudržitelná, takže se výpadek z této strany dá očekávat. Ruský trh je pro řadu hoteliérů bohužel do jisté míry nenahraditelný, v našem případě těžíme z různorodosti našeho portfolia,“ uvedla mluvčí CPI Hotels Dana Belušová.

V hotelové síti VI Hotels & Resorts se situace liší hotel od hotelu. „Mnohé pobyty již není možné zrušit, protože byly rezervovány za zvýhodněných podmínek bez možnosti storna. V případě hostů z Ruska očekáváme, spíše než rušení rezervací, menší počet rezervací nově vytvořených,“ uvedl regionální ředitel hotelové sítě Francois Mary.

Podle ředitele EuroAgentur Hotels & Travel Josefa Báry přijede na přelomu roku do ČR o 25 procent ruských turistů méně. Kvůli dalšímu poklesu rublu by podle něj na začátku roku 2015 mohl počet Rusů v ČR klesnout o další čtvrtinu.

Agentura CzechTourism uvádí, že pád rublu samozřejmě ruským turistům dovolenou v Česku prodražuje, a může tak přispět k dalšímu poklesu příjezdů z Ruska. „Pobyty během Vánoc, které si ruští turisté rezervovali již dříve, pravděpodobně z větší části proběhnou a další výraznější pokles se může projevit až v příštím roce, resp. po lednu, který doteď platil za nejsilnější měsíc z hlediska příjezdu turistů do ČR,“ uvedl ředitel Institutu turismu CzechTourism Jan Herget. Podle něj aktuální čísla, která má agentura k dispozici, poukazují na menší propad v příjezdech ruských turistů, než se původně očekávalo.

Turisté, kteří do ČR přijíždějí, také méně utrácejí. „Někteří (Rusové) již omezili požadavky na stravu a další dosud neuhrazené služby, předpokládám, že je to zejména kvůli preferenci nákupů například značkového oblečení, které patří mezi žádaný artikl ruských turistů,“ dodal Veber.

„Do této chvíle jsme nezaznamenali žádné zrušení rezervací, situace se však ještě může změnit v následujících dnech,“ dodala Andrea Knorová z hotelu The Mark Prague.

Pardubické mezinárodní letiště zatím žádná storna od dopravců nezaznamenalo. Lety mají objednané do 10. ledna. Vloni tvořili Rusové podle Českého statistického úřadu druhou nejpočetnější národnostní skupinu turistů po návštěvnících z Německa. Celkem jich do země přijelo 803.000. Ruských turistů přijelo ve třetím čtvrtletí o 14 procent meziročně méně.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...