7. srpna 2014 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové přestávají jezdit do Česka. Celkově ale turistů přibylo

Rusové na Hradčanském náměstí v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusové na Hradčanském náměstí v Praze. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Do Česka přijelo na jaře víc turistů než loni. Nejvíc jich bylo tradičně z Německa, naopak výrazně ubylo Rusů - zvláště v Praze. Hlavní město jich navštívilo zhruba o 23 tisíc míň. Celkově se v zemi ubytovalo o 3,4 procenta víc lidí než v dubnu, květnu a červnu loňského roku.

Téměř pětinu z cizinců, kteří se ubytovali v Česku, tvoří Němci. Podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu jsou pro zdejší hoteliéry nejpočetnějšími hosty ze zahraničí.

Turistů ze zahraničí na jaře oproti loňsku přibylo o 3,4 procenta.

Němci dlouhodobě patří na špici této statistiky, i tak jich za druhé čtvrtletí (duben, květen, červen) oproti loňskému roku přibylo o deset procent. Zklamáním pro ubytovatele jsou ale Rusové, kterých výrazně ubylo. 

Turisté v Česku

  • Počet ubytovaných narostl o 3,4%
  • Celkově se na jaře ubytovaly 4 miliony hostů
  • Rusů za poslední tři měsíce ubylo o 14 %

Celkově jich letos na jaře přijelo do Česka o 14,1 procenta méně. Pocítili to hlavně pražští ubytovatelé, kteří podle statistiků přišli během sledovaných tří měsíců o 23 tisíc hostů z Ruska.

Český statistický úřad ve své zprávě tento trend nekomentoval, nicméně je pravděpodobné, že přinejmenším zčásti souvisí s napjatou situací na východě Ukrajiny či mezinárodními sankcemi.

PSALI JSME:

Rusy ale v celkové statistice nahradilo větší množství Němců a Číňanů.

Počet přenocování byl ve druhém čtvrtletí za celé Česko 10,5 milionu a do ubytovacích zařízení přijely čtyři miliony hostů. Statistiku táhli nahoru hlavně cizinci, Čechů oproti loňsku mírně ubylo.