21. září 2009 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové přiznali, že místo druhé nejvyšší budovy světa postaví parkoviště

Burj Dubai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burj Dubai | foto: Sandierpastures

MOSKVA Světová hospodářská krize zničila ruské plány na postavení nejvyššího mrakodrapu Evropy. Místo toho chtějí úřady v Moskvě na stejném pozemku vybudovat parkoviště.

Stavba bude mít stejnou kostru, bude ale podstatně nižší než původně plánová 612 metrů vysoká věž. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy to přiznal zástupce primátora ruské metropole Vladimir Resin.


"Stavba Ruské věže vlastně ještě ani nezačala...Místo toho tam bude stát parkoviště," uvedl Resin. "Projekt se zrealizuje, v porovnáním s původním návrhem ale bude méně okázalý,"  dodal.

Za plánem na postavení nejvyšší evropské budovy stojí miliardář a developer Šalva Čiriginský, který už v listopadu přiznal, že ekonomická krize pohřbí více jeho projektů, a to včetně Ruské věže, kterou navrhl uznávaný britský architekt lord Norman Foster.

Věž měla být nejvyšší v Evropě a druhou nejvyšší na světě, kde si prvenství s výškou přes 800 metrů nárokuje Burj Dubai ve Spojených arabských emirátech, který má být ale dostaven až letos. Nejvyšší všeobecně uznávanou stavbou světa tak ještě pár měsíců zůstane Tchaj-pej 101 v Tchaj-wanu, který dosahuje výšky 509 metrů a který byl dostaven v roce 2004.

Najdete na Lidovky.cz