Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové prodali vítkovické ocelárny Evraz. Odbory věří v lepší budoucnost

Zařízení pro manipulaci s ocelí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zařízení pro manipulaci s ocelí | foto: ČTK

OSTRAVA Ruská skupina Evraz prodala českou divizi Evraz Vítkovice Steel . Skupina investorů, kterými jsou Martinley Holdings, Nabara Holdings, Vitect Services, Hayston Investments a Dawnaly Investments, zaplatila za ostravskou firmu celkem 287 milionů dolarů (přes 5,7 miliardy korun). Investoři mají v plánu dále rozvíjet společnost coby nezávislého hráče na trhu s válcovanými produkty.

Server Patria.cz uvedl, že cena za EVS byla 89 milionů dolarů (téměř 1,8 miliardy korun), kromě toho noví majitelé převzali závazky za 198 milionů dolarů (téměř 3,8 miliardy korun). Každý z pěti nových vlastníků získal dvacetiprocentní podíl společnosti.

"Investoři mají v plánu zlepšit ekonomiku EVS prostřednictvím synergií vznikajících z možnosti nakupovat základní suroviny od různých nezávislých dodavatelů," uvedl Krišica. Investoři podle něj v nejbližší době neplánují významné změny v provozu společnosti ani ve složení managementu.

Vedení společnosti podle Krišici v současné době pracuje s novými akcionáři na přípravě strategie jednotlivých oblastí podnikání společnosti. "Na způsobu činnosti našich provozů se v současnosti nic nemění. Našim primárním cílem je stále kvalitní a efektivní výroba pro naše zákazníky," doplnil mluvčí Evraz Vítkovice Steel.

Předseda odborů Zdeněk Kološ uvedl, že odbory změnu vlastníka uvítaly. "Firma nebyla dobře řízená. Neměla zakázky a hlavně zaměstnanost se snižovala," řekl Kološ. Odboráři doufají, že s novými majiteli se situace podniku zlepší. "Když se o to někdo zajímá a chce to koupit, tak snad má naplánovaný nějaký rozvoj. Věříme, že to budou chtít pozvednout a zachovat zaměstnanost," řekl odborový předák.

Odboráři se snaží s novými vlastníky zkontaktovat a předpokládají, že i majitelé se budou chtít brzy spojit s nimi. Stávkovou pohotovost, ve které jsou odbory Evrazu už rok, zatím odboráři rušit nebudou.

"Stávkovou pohotovost jsme vyhlásili kvůli hrozbě zavření ocelárny. Samozřejmě jestli se nový vlastník ozve, bude s námi jednat a dá nám nějaké záruky, pak stávkovou pohotovost stáhneme. Ale kdyby přišel s ještě horším programem, může to dopadnout i jinak," řekl Kološ.

Evraz Vítkovice Steel je třetí největší hutní společností v Česku. Zaměstnává zhruba 1100 lidí. Největší ruská ocelářská firma Evraz koupila ocelárnu v Ostravě v roce 2005 za 285 milionů dolarů.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!