Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové prodali vítkovické ocelárny Evraz. Odbory věří v lepší budoucnost

Zařízení pro manipulaci s ocelí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zařízení pro manipulaci s ocelí | foto: ČTK

OSTRAVA Ruská skupina Evraz prodala českou divizi Evraz Vítkovice Steel . Skupina investorů, kterými jsou Martinley Holdings, Nabara Holdings, Vitect Services, Hayston Investments a Dawnaly Investments, zaplatila za ostravskou firmu celkem 287 milionů dolarů (přes 5,7 miliardy korun). Investoři mají v plánu dále rozvíjet společnost coby nezávislého hráče na trhu s válcovanými produkty.

Server Patria.cz uvedl, že cena za EVS byla 89 milionů dolarů (téměř 1,8 miliardy korun), kromě toho noví majitelé převzali závazky za 198 milionů dolarů (téměř 3,8 miliardy korun). Každý z pěti nových vlastníků získal dvacetiprocentní podíl společnosti.

"Investoři mají v plánu zlepšit ekonomiku EVS prostřednictvím synergií vznikajících z možnosti nakupovat základní suroviny od různých nezávislých dodavatelů," uvedl Krišica. Investoři podle něj v nejbližší době neplánují významné změny v provozu společnosti ani ve složení managementu.

Vedení společnosti podle Krišici v současné době pracuje s novými akcionáři na přípravě strategie jednotlivých oblastí podnikání společnosti. "Na způsobu činnosti našich provozů se v současnosti nic nemění. Našim primárním cílem je stále kvalitní a efektivní výroba pro naše zákazníky," doplnil mluvčí Evraz Vítkovice Steel.

Předseda odborů Zdeněk Kološ uvedl, že odbory změnu vlastníka uvítaly. "Firma nebyla dobře řízená. Neměla zakázky a hlavně zaměstnanost se snižovala," řekl Kološ. Odboráři doufají, že s novými majiteli se situace podniku zlepší. "Když se o to někdo zajímá a chce to koupit, tak snad má naplánovaný nějaký rozvoj. Věříme, že to budou chtít pozvednout a zachovat zaměstnanost," řekl odborový předák.

Odboráři se snaží s novými vlastníky zkontaktovat a předpokládají, že i majitelé se budou chtít brzy spojit s nimi. Stávkovou pohotovost, ve které jsou odbory Evrazu už rok, zatím odboráři rušit nebudou.

"Stávkovou pohotovost jsme vyhlásili kvůli hrozbě zavření ocelárny. Samozřejmě jestli se nový vlastník ozve, bude s námi jednat a dá nám nějaké záruky, pak stávkovou pohotovost stáhneme. Ale kdyby přišel s ještě horším programem, může to dopadnout i jinak," řekl Kološ.

Evraz Vítkovice Steel je třetí největší hutní společností v Česku. Zaměstnává zhruba 1100 lidí. Největší ruská ocelářská firma Evraz koupila ocelárnu v Ostravě v roce 2005 za 285 milionů dolarů.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR V OBLASTI ELEKTRO ÚDRŽBY (MaR)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 65 000 Kč