11. prosince 2009 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové se bojí amerických prasat. Kvůli antibiotikům rozšířili zákaz dovozu vepřového

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vepřového masa z USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusko rozšířilo zákaz dovozu vepřového masa z USA | foto: Shutterstock

MOSKVA Rusko dnes rozšířilo zákaz dovozu vepřového masa ze Spojených států, a to kvůli podezření, že maso obsahuje stopy antibiotik. Úřady navíc nevyloučily, že dovoz vepřového z USA zakážou úplně, pokud Washington nebude brát ohled na požadovanou kvalitu.

Rusko patří mezi pět největších vývozních trhů pro americké vepřové, v otázce kvality masa ale spolu obě země v posledních letech vedly už několik sporů.

Rusko už začátkem prosince zakázalo dovoz vepřového ze sedmi zpracovatelských závodů v USA. Šéf ruské veterinární a fytosanitární správy Rosselchoznadzor Sergej Dankvert agentuře Reuters řekl, že nový zákaz začne platit 18. prosince a dotkne se dalších čtyř závodů.

Šéf ruského sdružení producentů masa Sergej Jušin řekl, že pokud američtí producenti nebudou schopni v dohledné době přistoupit na pravidla certifikace svých výrobků, může se stát, že Rusko na svůj trh nepustí vůbec žádné vepřové z USA.

Rosselchoznadzor sdělil, že ve vzorcích vepřového masa z USA objevil antibiotikum oxytetracyklin. Přítomnost této látky v mase byla i důvodem k zákazu dovozu z uvedených sedmi zpracovatelských závodů v USA. Dankvert řekl, že američtí dodavatelé masa obecně nesplňují ruské normy.

Nový zákaz se týká dvou jatek společnosti Smithfield Foods. Jeden zpracovatelský závod je v Monmouthu v Iowě, druhý v Clintonu ve státě Severní Karolina. Do Ruska nebude moci vyvážet vepřové ani závod Pork King Packing z Marena ve státě Illinois, ani jatka Hatfield Quality Meats z Hatfieldu v Pensylvánii.

Vedle vepřového už Rusko v posledních letech zakazovalo z USA dovoz drůbežího masa. Moskva trvá na tom, že ve všech případech k zákazu dovozu přistoupilo výlučně na základě veterinárních nedostatků, někteří pozorovatelé v USA si ale myslí, že Moskva hraje na politickou kartu.

ČTK