Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové se zbavují slabých rublů, bojí se krize

Chrám Vasila Blaženého | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrám Vasila Blaženého |

MOSKVA Obavy z návratu světové hospodářské krize po oslabení ratingu USA a propadu světových burz přiměly Rusy měnit slábnoucí ruble za dolary, eura či zlato, anebo zkusit vsadit na burze právě na pokles cen akcií.

Ekonomové sice připouštějí, že "tučná léta" už skončila, ale současně uklidňují, že ceny ropy by se musely propadnout hodně hluboko, aby se země dostala do vážnějších potíží.

"Ruble nešetřit, ale utratit - je nejvyšší čas nechat si opravit zuby, vyměnit nábytek či nakoupit techniku. Držte úspory v různých měnách, anebo investujte do zlata, dokud ještě je," znějí rady odborníků, kterými´zásobuje své čtenáře populární list Komsomolskaja pravda.

Prodej zlatých mincí sice už počátkem týdne prudce vzrostl, ale zlato a jiné drahé kovy podle expertů ani není nutné fyzicky kupovat, protože i bankovní vklady lze vést nejen v různých měnách, ale i v gramech žlutého kovu; nutné je však vybrat si solidní banku.

Modlitba za rubl a Čínu
"Modlím se k Bohu, aby spasil rubl. A aby Číňané kupovali co nejvíce ropy," zaznělo v jedné čtenářské reakci.

V některých moskevských směnárnách už začaly mizet dolary, ale situace nepřerostla v paniku. "Do pondělka všichni valuty prodávali, ale teď všichni kupují dolary a eura, a to ve značných objemech," tvrdí například směnárníci společnosti Sovinkom.

Ale u přepážek největší soukromé banky Alfa prudké zvýšení poptávky po cizích měnách dosud nezaznamenali; prý rubl oslabil tak rychle, že klienti raději vyčkávají, co se bude dít.

Lze i vydělat
Zatímco velcí investoři si na moskevských burzách vedou raději ostražitě, malí hráči se pokoušejí na poklesu vydělat. V posledních dnech, kdy indexy prudce ztrácely, se až zdvojnásobil přítok financí od obyvatel, kteří doufají, že v budoucnu vydělají na prodeji nyní lacinějších akcií.

Kupříkladu společnost Finam v posledním červencovém týdnu od "maloobchodních klientů" inkasovala denně okolo 50 milionů rublů, minulé pondělí to už bylo 90 milionů a v úterý 100 milionů rublů (zhruba 57 milionů Kč).

Od počátku srpna indexy moskevských burz RTS a MMVB klesly o skoro 19 procent, respektive přes 13 procent, a kurz rublu oslabil o přibližně sedm procent. Dnes se ale i moskevské burzy začaly vzpamatovávat.

Ruský obr stojí jen na barelech ropy
Cena za barel ropy sice poklesla ke 100 dolarům (1700 Kč), ale úřady uklidňují, že státní rozpočet vycházel ze 75 dolarů za barel, čili zůstává docela velká "bezpečnostní rezerva".

"Pro Rusko, závislé na ropě, se situace ještě nestala nebezpečnou, ale mnohem riskantnější než dříve," napsal dnes hospodářský list Vedomosti.

Odhadl, že problémy vypuknou až v případě, že ceny ropy klesnou k 50 až 60 dolarům za barel. Pak by prý bylo možné čekat podobnou krizi, jaká v červnu postihla Bělorusko. Do té doby však už může být po volbách nového parlamentu a prezidenta, protože i krize roku 2008 udeřila na Rusko se šesti- až devítiměsíčním zpožděním za světem.

Zhoršení situace by se pro úřady mohlo znovu stát důvodem "vzpomenout si na tragikomický příběh pokusů o restrukturalizaci ruské ekonomiky a snížení závislosti na ropě", doplnil deník.

Tato závislost mezitím vzrostla. Zatímco v roce 2008 mohl být státní rozpočet bez schodku při ceně ropy okolo 60 dolarů za barel, v současnosti je to už okolo 120 dolarů. Každý pokles ceny ropy o 15 dolarů zpomalí podle analytiků růst ruské ekonomiky o 1,2 procenta hrubého domácího produktu.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.