Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Rusové si méně půjčují u Home Creditu. Zlaté časy ale nastávají v Indii

Ruský Home Credit se v reklamě inspiroval českou Airbank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský Home Credit se v reklamě inspiroval českou Airbank. | foto: VimeoReprofoto

PRAHA Podíl půjček poskytnutých v Rusku na celém objemu nových úvěrů české finanční skupiny Home Credit klesl od roku 2013 z 80 na letošních 35 procent. V úterním vydání Mladé fronty Dnes to uvedl šéf a spolumajitel skupiny Jiří Šmejc. Tržní podíl v Rusku ale firmě podle něj stoupl.

Šmejc zároveň oznámil, že prodá dvě procenta ve společnostech Home Credit a Air Bank Petru Kellnerovi, jehož skupina PPF je v obou firmách majoritním vlastníkem.

Home Credit se loni propadl do ztráty asi 1,64 miliardy korun po téměř devítimiliardovém zisku v předchozím roce. Skupina to tehdy zdůvodnila horší makroekonomickou situací právě v Rusku. Šmejc ale popírá, že by kvůli tomu Home Credit zvažoval odchod z ruského trhu.

„Naše riziko v Rusku se pořád vyvíjí mnohem příznivěji než konkurenci. Navíc tam roste náš tržní podíl. Podle podílu na trhu spotřebitelských úvěrů jsme v Rusku sedm let lídrem trhu. Loni jsme měli tržní podíl 24 procent, letos už 33 procent,“ řekl Šmejc deníku.¨

Rusko má také podle něj stále největší podíl na celkovém objemu půjček poskytnutých Home Creditem, a to téměř 60 procent. Pokles podílu nových úvěrů v Rusku je podle něj důsledkem posilování obchodů Home Creditu v Asii.

„Vyděláváme v Číně, ve Vietnamu, taky v Kazachstánu. Stejně se nám začíná dařit v Indii - tam letos vedeme masivní expanzi, vstupujeme do 40 měst, čímž se letos dostaneme na 5 000 obchodních míst. V Číně jich dnes máme přes 40 000 a kolem 5 000 ve Vietnamu, který nám loni udělal 30 milionů eur zisku,“ uvedl Šmejc. „Myslíme si, že hodnota našeho asijského byznysu už dosahuje čtyř miliard eur,“ doplnil.

V Číně má Home Credit podle generálního ředitele skupiny Šmejce obchodní místa ve 200 městech a do konce roku by chtěl dosáhnout pokrytí 330 měst. Díky asijským trhům překoná Home Credit podle Šmejce v roce 2017 rekordní zisk z roku 2012. Ruský trh se vrátí k zisku letos na podzim, uvedl šéf Home Creditu v MfD. Skupina podle něj také zvažuje konkrétní investiční příležitost v USA, podrobnosti ale zatím Šmejc nechtěl zveřejnit.

Šmejc v roce 2013 získal akciový podíl 13,37 procenta ve společnostech Home Credit a Air Bank, a naopak přišel o svých pět procent v Kellnerově skupině PPF, která má v obou zmíněných společnostech zbývajících 86,63 procenta. V MfD nyní Šmejc oznámil, že prodá dvě procenta v Home Creditu a Air Bank zpět Kellnerovi. 

„Hodnota Home Creditu je kvůli nepříznivému vývoji v Rusku nižší, než jsem předpokládal. A já chtěl snížit zadlužení, které proti tomu u PPF mám,“ řekl deníku. Více ale ze svého podílu prodat nechce, naopak možná v budoucna opět několik procent přikoupí, uvedl.

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a nyní rozvíjí aktivity na Filipínách.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!