14. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové si mohou nechat zajít chuť na bavorské klobásky

Bavorské klobásky se zelím – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bavorské klobásky se zelím – ilustrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA Rusko je připraveno omezit dovoz masa a masných výrobků z některých německých spolkových zemí, pokud se nezlepší kontrola na celoněmecké úrovni. Nedodrží-li Německo měsíční lhůtu na nápravu, hrozí například, že ruští konzumenti přijdou o oblíbené bavorské klobásky.

„Jde nám o to, že tam (v Německu) funguje federativní uspořádání, tak se stane, že veterinární kontrolor například v Bavorsku nebo Dolním Sasku sleduje svůj ekonomický prospěch. To se nám nelíbí. Potřebujeme, aby i spolkové orgány kvalitu kontrolovaly a ručily za ni,“ vysvětlil v ruské v televizi NTV Sergej Dankvert, ředitel federální zemědělské kontroly Rosselchoznadzor.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruští inspektoři se v Německu byli podívat na jednotlivých farmách a údajně nejsou s kvalitou spokojeni. Vadí jim hlavně, že němečtí dodavatelé zpracovávají suroviny ze třetích zemí jako například z Pákistánu, Číny nebo ze zemí EU, které nemají s Ruskem smlouvy o dovozu masných produktů.

Podobná situace se podle televize NTV v rusko-německých obchodních vztazích objevila už loni v létě. Tentokrát ale Moskva na to, aby Německo upravilo mechanismus kontroly podle ruských představ, Berlínu určila měsíční lhůtu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz