4. března 2015 9:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusům zachutnaly české paštiky. Hamé s nimi prorazilo na východě

Domácí paštika (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácí paštika (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KUNOVICE Tržby společnosti Hamé za vlastní i dovezené výrobky stouply loni hlavně díky exportu o osm procent na více než pět a půl miliardy korun. Největší skok vzhůru zaznamenala společnost v Rusku, z výrobků kunovické firmy se nejlépe prodávaly paštiky.

O čtyři procenta vzrostly tržby Hamé také v Česku, která se na celkovém výsledku podílí zhruba z poloviny. 

Na Slovensku se tržby Hamé v minulém roce zvýšily o dvanáct procent, v Maďarsku o jedenáct, v Rumunsku o patnáct a v Rusku dokonce o šestnáct procent. Podle Kopáčka se rozrostly i další trhy, například Izrael, Polsko či Belgie.

„Loňský rok se Hamé podařilo výrazně expandovat a ještě jsme tak znatelně zlepšili pozici naší firmy oproti předchozímu úspěšnému roku 2013. 

Vloni jsme posílili díky zvýšení zájmu o naše výrobky a zvýšení tržeb, ale i díky několika zajímavým akvizicím, které se nám podařilo realizovat. Troufnu si říci, že kondice Hamé a její pozice na trhu jsou nejlepší v historii naší firmy,“ uvedl generální ředitel společnosti Martin Štrupl.

Rusko kompenzuje Ukrajinu

Upozornil, že oproti minulosti se Hamé loni dařilo výrazněji růst v tuzemsku. „Naše tržby se v Česku zvýšily více, než činil nárůst celého maloobchodního trhu. Očekávám, že růst bude pokračovat také v roce 2015. Potenciál na to Hamé má, díky růstu na dalších trzích včetně Ruska dokážeme vykompenzovat i problémy na některých trzích, jako je například Ukrajina,“ doplnil Štrupl.

Největší podíl na tržbách Hamé měly trvanlivé masové výrobky, tedy paštiky, masové konzervy a hotová jídla. Tento segment vzrostl meziročně o osm procent. Výrazněji se zvýšily i tržby za zeleninové produkty a výrobky z rajčat, a to o devět procent. Celkově Hamé v roce 2014 prodalo více než 100 000 tun výrobků.

V Česku se prodá polovina výrobků

V České republice společnost Hamé realizuje zhruba polovinu svých tržeb, druhou polovinu tvoří zahraniční trhy. Druhým největším odbytištěm pro výrobky firmy je Slovensko (16 procent tržeb), za kterým následuje Rusko (13 procent), Rumunsko (osm procent) a Maďarsko (sedm procent).

Investice do výroby dosáhly loni 166 milionů korun, o deset více než v roce 2013. Loni Hamé například vybavilo svůj největší závod v Babicích novou plničkou sterilovaných paštik a modernizovalo a rozšířilo kapacitu tamní čističky odpadních vod. Investovalo i do výstavby nové mrazírny a modernizace výroby džemů, povidel a dalších produktů z ovoce v jihomoravském Podivíně.

Hamé má deset výrobních závodů, sedm v Česku a po jednom v Rusku, Rumunsku a na Slovensku.

Lidovky.cz, ČTK