6. srpna 2012 9:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rozvedené ženy podporují růst ekonomiky, tvrdí Číňan

Nakupování. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŠEN-ČEN (ČÍNA) Tajemství ekonomického růstu? Neprovdané nebo rozvedené ženy, které mohou volně nakupovat. To je alespoň teorie prominentního čínského ekonoma, kterou vyvolal šok i poprask, napsaly čínské sdělovací prostředky.

Šanghajský ekonom Ťin Jen-š' před časem představil svou teorii, že "města, kde bude více osamělých a rozvedených žen, se budou těšit lepší ekonomice".

'Muži bez ekonomické síly by měli být vyhnáni z města'

Ťin z šanghajské firmy Sinolink Securities, který se od té doby stal terčem hněvu i posměšků svých kolegů, zároveň dodal, že "muži bez jakékoli spotřebitelské síly by měli být vyhnáni z města", napsal list China Times.

ČTĚTE TAKÉ:

Ženy milují peníze a rády utrácejí

Single ženy, kterým se v Číně netaktně říká "zbylé" či "zbytkové", a spolu s nimi rozvedené ženy, přispívají k živější ekonomice, tvrdí Ťin, protože ženy podle něj mají dvě přirozené stránky: "Milují peníze a rády je utrácejí." Provokativní argumenty ekonoma vyvolaly vlnu kritiky, podle níž naprosto podceňuje inteligenci žen a degraduje je na pouhé spotřebitelky soupeřící spolu v nakupování. A jiní, včetně dalšího uznávaného čínského ekonoma Ma Kuang-jüana, jednoduše Ťinovu teorii smetli ze stolu jako "vtip", dodal čínský tisk.

Lidovky.cz, ČTK