5. dubna 2014 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ruští investoři míří na Krym. Očekávají turistický boom

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

MOSKVA Okupovaný Krym prožívá explozi zájmu ruských investorů o nemovitosti, který ale zatím brzdí nefunkční databáze krymského katastrálního úřadu. Podle informací ruských médií bude majetkové přesuny možné provádět nejdřív v červnu.

Ruští investoři a spekulanti s byty a rekreačními objekty ale už nyní dojednávají lukrativní kontrakty. Ceny jsou prý na Krymu ve srovnání s Ruskem velmi nízké.

Krymské úřady si od ruské anexe slibují příliv ruských turistů, kterých už v letošní sezóně očekávají kolem šesti milionů. Loni místní hotely a penziony ubytovaly přibližně stejný počet hostů, z nichž ale dvě třetiny přijely z Ukrajiny. Jejich předpokládaný výpadek mají letos nahradit Rusové.

V justičním systému panuje chaos

V očekávání turistického boomu se ruští investoři na Krym hrnou, napsala agentura Interfax. Zájem je o nákup hotelů i bytů, zejména na jižním pobřeží poloostrova. Cena za dvoupokojové byty se pohybuje mezi 70.000 a 150.000 dolarů (1,5 až tři miliony korun). Většina zájemců žije v Moskvě, kde je cenová hladina nemovitostí podstatně vyšší.

Právní podmínky připravovaných kupních smluv jsou ale podle ruských i ukrajinských médií sporné. Podle právníků panuje v justičním systému Krymu po ruském záboru chaos a jakékoli smlouvy uzavřené v takových podmínkách mohou skončit vleklou soudní pří.

Někteří majitelé nemovitostí navíc před ruskou okupací odjeli na Ukrajinu a právo na svůj majetek budou chtít uplatnit. Je otázkou, zda se přitom mají řídit ukrajinskými či ruskými zákony.

Krymská letoviska jsou v Rusku populární už od carských a sovětských dob. V éře SSSR trávily na Krymu dovolenou statisíce odborářů, svou rezidenci měli na poloostrově i všichni sovětští vůdci.

Lidovky.cz, ČTK