15. listopadu 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusům se v Česku líbí. Zámky jsou tu levnější

Karlovy Vary | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovy Vary | foto: karlovy-vary.cz

Dříve byli Rusové ochotni za bydlení utratit pět milionů korun. Teď pro ně není problém zaplatit i šestkrát tolik. „V Česku se jim líbí, zámky jsou tu daleko levnější než třeba ve Francii,“ říká Natallia Makoviková, jednatelka společnosti Mak Consulting.

LN Myslíte, že stoupá zájem Rusů o Českou republiku a bydlení v Česku?
Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět. Z jedné strany jsme letos zaznamenali velký nárůst počtu poptávek po nemovitostech v ČR, i finanční částky, které jsou Rusové ochotni investovat, jsou vyšší. Ještě před třemi lety se na nás obraceli Rusové s pěti miliony korun s tím, že si chtějí koupit bydlení na okraji Prahy. Ale dneska pracujeme pouze s těmi, kteří si hledají bydlení za 30 milionů. Avšak skoro každý náš klient si pro každý případ vyhledává nemovitosti i v jiných zemích.

Natallia Makoviková, jednatelka společnosti Mak Consulting.

Natallia Makoviková, jednatelka společnosti Mak Consulting.

LN Pro jaký případ...?
Pro případ, že by jim český konzulát neudělil vízum. Naši klienti sice dávají přednost České republice, ale Česká republika neprojevuje zájem o podobné investory. Jeden z našich zákazníků si proto koupil vilu v Řecku za 300 000 eur jen proto, že všichni zahraniční vlastníci nemovitostí v Řecku automaticky dostávají pětileté schengenské vízum. Až potom si pořídil luxusní bydlení a investiční nemovitost v Praze. Ne každý Rus je ale ochoten podniknout tak složité kroky.

LN Proč si vůbec ruští občané v Česku kupují nemovitosti, co je sem láká?
Na prvním místě jsou emoce - prostě se tady Rusům líbí. Blízký je jazyk, dobré je letecké spojeni s Ruskem. V Česku je krásná architektura, je to centrum Evropy a Schengenského prostoru. Na druhém místě je určitá vypočítavost. Český zámek stojí podstatně míň než ve Francii nebo Německu, Velké Británii. Velmi často si bydlení v ČR kupují starší páry, protože tady není příliš horko, na rozdíl od Španělska nebo Itálie. Zároveň se tady dají pořídit některé značkové věci, které se v Rusku ještě neobjevily. Například velkým „pro“ pro jednoho našeho zákazníka se stala skutečnost, že se v Praze již dá koupit poslední model Land Roveru -Evoque. V Rusku se v tu dobu ještě neprodával.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Co je naopak z pohledu ruských investorů v Praze, potažmo v celé ČR problematické?
Dříve se naši klienti setkávali s xenofobním přístupem místních obyvatel, avšak dneska je to úplně jinak. Obyčejní Češi jsou vůči Rusům velmi vstřícní. Naši klienti mají tak trochu problém s rozdílným pochopením slova „luxus“ a stereotypním vnímáním ruských občanů. Češi si například pořád myslí, že Rusové preferují přepychové bydlení se zlatem a diamanty. Opak je realitou - dneska je v Rusku „in“ minimalismus a high-tech. Rusové se zajímají o poslední designové trendy, znají technické novinky, sledují architektonické trendy, hodně cestují...

LN Ale to asi nebude ten nejvážnější problém...
Z těch vážnějších problémů můžu zmínit problém s vízy, o němž jsem již mluvila. Myslím si, že člověk, který plánuje investovat miliony eur do rekonstrukce historické památky, si zaslouží aristokratický titul a automaticky trvalý pobyt, jak je to v jiných zemích. Avšak Česká republika má poněkud paradoxní přístup. Stát utrácí miliardy na provoz státních agentur Czech Invest, Czech Trade, Czech Tourism, utrácí za propagační kampaně, aby přilákal ruské investory a obchodníky, zároveň jim ale neuděluje víza nebo neprodlužuje dlouhodobé pobyty. Dalším problémem je, že Česká republika dvakrát ročně mění zákon o pobytu cizinců a pokaždé se podmínky stávají tvrdšími. Od léta si čtyři naši klienti rozmysleli koupi zámků před rekonstrukcí, protože si v ruských novinách přečetli, že Česko mění politiku vůči cizincům. Takže české zámky budou chátrat i nadále.

LN Jací Rusové jdou do Česka? Pokud to jsou například podnikatelé, jakým oborům se věnují?
Do České republiky nejdou miliardáři. Jezdí sem střední nebo vyšší střední třída. Většina našich klientů jsou podnikatelé, vlastníci průmyslových závodů. Jejich manželky se věnují cestovnímu ruchu, designu, různým druhům konsultingu. „Chudší“ Rusové tady otevírají kadeřnictví, hotely, restaurace, spa salony, obchody. Je tady hodně stavebních firem, developerů, finančníků, obchodníků s výpočetní technikou... Ale jsou mezi nimi i vědci, intelektuálové, umělci. Jeden z našich klientů na českém zámku v příštím roce otevře elitní školu pro děti bohatých Rusů.

LN Drží místní ruská komunita při sobě, nebo se snaží naopak více integrovat do české společnosti?
Rusové se integrují do české společnosti lépe než třeba Britové nebo Američané. Například v Praze je několik desítek anglických školek, ruské jenom tři. Takže se ruské děti učí společně s českými. Chodíme do českých restaurací, máme české kamarády, zaměstnáváme Čechy a pracujeme pro Čechy. Ruské dívky jsou velmi krásné a upravené, takže multikulturních rodin vzniká hodně.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.