27. ledna 2009 18:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Různost zdrojů je pro nezávislost EU nutná

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Pokud Evropská unie nebude energetické suroviny odebírat z různých zdrojů, bude její svoboda a nezávislost ohrožena. Na dnešním summitu k projektu plynovodu Nabucco to řekl český premiér Mirek Topolánek. Eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs ale podotkl, že EU by na projekt neměla poskytovat kapitál, jen půjčky a záruky.

Topolánek zároveň vzkázal Rusku, odkud proudí značná plynu suroviny do EU, že projekt Nabucco není namířen proti němu. "Bez diverzifikace zdrojů je nezávislost jakéhokoliv společenství iluzí," uvedl ale Topolánek v souvislosti s nedávnou krizí, kdy kvůli sporu mezi Ukrajinou a Ruskem zůstala Evropa skoro dva týdny bez ruského plynu. "Krize by mohla opět přijít a příště by mohla být ještě horší," varoval Topolánek.

Nyní podle něho sice vzrostla podpora alternativní cesty pro dodávky
ruského plynu, jako jsou projekty Nord Stream a South Stream, které Ukrajinu obcházejí, upozornil ale, že Evropu závislosti na ruském plynu nezbavují. "Nabucco je projekt zásadního významu pro nezávislost a svobodu Evropy. Nechceme Nabucco proti někomu, chceme ho pro nás," vzkázal Topolánek. Dodal ale, že EU musí ohledně tohoto projektu postupovat jednotně.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány nynější situaci, kdy východní státy EU jsou odkázány na dodávky plynu z Ruska přes Ukrajinu, zatímco západní země používají i jiné zdroje, přirovnal k "energetické železné oponě". Dodal, že mezivládní dohoda o plynovodu Nabucco může být uzavřena do 30. června.

Podle maďarské tiskové agentury obdržel Gyurcsány dopis od polského premiéra Donalda Tuska dopis v němž vyjádřil podporu Nabuccu. Zároveň informoval o zájmu polské plynárenské společnosti PGNiG, která projevila zájem o případnou účast v konsorciu financujících firem. Na financování projektu by se podle maďarského premiéra měla podílet Evropská unie.

Piebalgs nicméně uvedl, že sedmadvacítka by neměla zvažovat,
zda do projektu vloží svůj vlastní finanční kapitál. Podle něho by ale její instituce mohly poskytnout půjčky a garance. "Domnívám se, že i v dnešní těžké době finanční krize můžeme zařídit půjčky," řekl na summitu Piebalgs. "Ale za to bychom zacházet neměli," dodal.

Lidovky.cz, ČTK